Advanced Custom Fields - en to pt_BR translation catalogue (1250 entries)

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: are developed and maintained by
pt_BR: são desenvolvidos e mantidos por

en: Update Source
pt_BR: Atualizar origem

en: By default only admin users can edit this setting.
pt_BR: Por padrão, somente usuários administradores podem editar esta configuração.

en: Close and Add Field
pt_BR: Fechar e adicionar campo

en: Allow Access to Value in Editor UI
pt_BR: Permitir acesso ao valor na interface de usuário do editor

en: Learn more.
pt_BR: Saiba mais.

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
pt_BR: [O shortcode do ACF não pode exibir campos de posts não públicos]

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
pt_BR: [O shortcode do ACF está desativado neste site]

en: Businessman Icon
pt_BR: Ícone de homem de negócios

en: Forums Icon
pt_BR: Ícone de fórum

en: YouTube Icon
pt_BR: Ícone do Youtube

en: Yes (alt) Icon
pt_BR: Ícone Sim (alt)

en: WordPress (alt) Icon
pt_BR: Ícone WordPress (alt)

en: WhatsApp Icon
pt_BR: Ícone do WhatsApp

en: Write Blog Icon
pt_BR: Ícone de escrever

en: Widgets Menus Icon
pt_BR: Ícone de widgets

en: View Site Icon
pt_BR: Ícone de Ver Site

en: Learn More Icon
pt_BR: Ícone de saiba mais

en: Add Page Icon
pt_BR: Ícone de adicionar página

en: Video (alt3) Icon
pt_BR: Ícone de vídeo (alt3)

en: Video (alt2) Icon
pt_BR: Ícone de vídeo (alt2)

en: Video (alt) Icon
pt_BR: Ícone de vídeo (alt)

en: Update (alt) Icon
pt_BR: Ícone de atualizar

en: Universal Access (alt) Icon
pt_BR: Ícone de acesso universal (alt)

en: Twitter (alt) Icon
pt_BR: Ícone do Twitter (alt)

en: Twitch Icon
pt_BR: Ícone do Twitch

en: Tickets (alt) Icon
pt_BR: Ícone de tickets (alt)

en: Text Page Icon
pt_BR: Ícone de texto de página

en: Table Row Delete Icon
pt_BR: Ícone de deletar linha da tabela

en: Has no relationship selected
pt_BR: Não tem nenhuma relação selecionada

en: Has any relationship selected
pt_BR: Tem qualquer relação selecionada

en: Relationships do not contain
pt_BR: Relações não contêm

en: Relationships contain
pt_BR: Relações contêm

en: Relationship is not equal to
pt_BR: Relação não é igual a

en: Relationship is equal to
pt_BR: Relação é igual a

en: ACF PRO Feature
pt_BR: Funcionalidade ACF PRO

en: Renew PRO to Unlock
pt_BR: Renove o PRO para desbloquear

en: Renew PRO License
pt_BR: Renovar a licença PRO

en: PRO fields cannot be edited without an active license.
pt_BR: Campos PRO não podem ser editados sem uma licença ativa.

en: Please activate your ACF PRO license to edit field groups assigned to an ACF Block.
pt_BR: Por favor, ative sua licença do ACF PRO para editar grupos de campos atribuídos a um Bloco ACF.

en: Please activate your ACF PRO license to edit this options page.
pt_BR: Ative sua licença ACF PRO para editar essa página de opções.

en: Returning escaped HTML values is only possible when format_value is also true. The field values have not been returned for security.
pt_BR: Retornar valores de HTML escapados só é possível quando format_value também é verdadeiro. Os valores do campo não foram retornados por motivos de segurança.

en: Returning an escaped HTML value is only possible when format_value is also true. The field value has not been returned for security.
pt_BR: Retornar um valor de HTML escapado é apenas possível quando format_value também é verdadeiro. O valor do campo não foi retornado por motivos de segurança.

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
pt_BR: Entre em contato com o administrador do seu site ou com o desenvolvedor para mais detalhes.

en: Hide&nbsp;details
pt_BR: Ocultar&nbsp;detalhes

en: Show&nbsp;details
pt_BR: Mostrar&nbsp;detalhes

note: translators: %1$s - The selector used  %2$s The field name  3%$s The parent function name
en: %1$s (%2$s) - rendered via %3$s
pt_BR: %1$s (%2$s) - renderizado mediante %3$s

en: Renew ACF PRO License
pt_BR: Renovar a licença ACF PRO

en: Renew License
pt_BR: Renovar licença

en: Manage License
pt_BR: Gerenciar licença

en: 'High' position not supported in the Block Editor
pt_BR: A posição "alta" não é suportada pelo editor de blocos.

en: Upgrade to ACF PRO
pt_BR: Upgrade para ACF PRO

note: translators: %s URL to ACF options pages documentation
en: ACF <a href="%s" target="_blank">options pages</a> are custom admin pages for managing global settings via fields. You can create multiple pages and sub-pages.
pt_BR: As <a href="%s" target="_blank">páginas de opções do ACF</a> são páginas de administração personalizadas para gerenciar configurações globais através de campos. Você pode criar várias páginas e subpáginas.

en: Add Options Page
pt_BR: Adicionar página de opções

en: In the editor used as the placeholder of the title.
pt_BR: No editor usado como espaço reservado para o título.

en: Title Placeholder
pt_BR: Título de marcação

en: 4 Months Free
pt_BR: 4 meses grátis

note: translators: %s - A singular label for a post type or taxonomy.
en: (Duplicated from %s)
pt_BR:  (Duplicado de %s)

en: Select Options Pages
pt_BR: Selecionar páginas de opções

en: Duplicate taxonomy
pt_BR: Duplicar taxonomia

en: Create taxonomy
pt_BR: Criar taxonomia

en: Duplicate post type
pt_BR: Duplicar tipo de post

en: Create post type
pt_BR: Criar tipo de post

en: Link field groups
pt_BR: Vincular grupos de campos

en: Add fields
pt_BR: Adicionar campos

en: This Field
pt_BR: Este campo

en: Feedback
pt_BR: Sugestões

en: Support
pt_BR: Suporte

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: is developed and maintained by
pt_BR: é desenvolvido e mantido por

note: translators: %s - either "post type" or "taxonomy"
en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
pt_BR: Adicione este %s às regras de localização dos grupos de campos selecionados

en: Select field(s) to store the reference back to the item being updated. You may select this field. Target fields must be compatible with where this field is being displayed. For example, if this field is displayed on a Taxonomy, your target field should be of type Taxonomy
pt_BR: Selecione o(s) campo(s) para armazenar a referência de volta ao item que está sendo atualizado. Você pode selecionar este campo. Os campos de destino devem ser compatíveis com onde este campo está sendo exibido. Por exemplo, se este campo estiver sendo exibido em uma Taxonomia, seu campo de destino deve ser do tipo Taxonomia

en: Target Field
pt_BR: Campo de destino

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
pt_BR: Atualize um campo nos valores selecionados, referenciando de volta para este ID

en: Bidirectional
pt_BR: Bidirecional

note: translators: %s A field type name, such as "Relationship"
en: %s Field
pt_BR: Campo %s

en: Select Multiple
pt_BR: Selecionar vários

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
pt_BR: O nome da capacidade para editar termos desta taxonomia.

en: Edit Terms Capability
pt_BR: Editar capacidade dos termos

note: translators: %s - singular label of post type/taxonomy, i.e. "Movie"/"Genre"
en: %s fields
pt_BR: Campos de %s

en: No terms
pt_BR: Não há termos

en: No post types
pt_BR: Não há tipos de post

en: No posts
pt_BR: Não há posts

en: No taxonomies
pt_BR: Não há taxonomias

en: No field groups
pt_BR: Não há grupos de campos

en: No fields
pt_BR: Não há campos

en: No description
pt_BR: Não há descrição

en: Any post status
pt_BR: Qualquer status de post

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
pt_BR: Esta chave de taxonomia já está em uso por outra taxonomia registrada fora do ACF e não pode ser usada.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
pt_BR: Esta chave de taxonomia já está em uso por outra taxonomia no ACF e não pode ser usada.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
pt_BR: A chave de taxonomia deve conter apenas caracteres alfanuméricos minúsculos, sublinhados ou hífens.

en: No Taxonomies found in Trash
pt_BR: Não foi possível encontrar taxonomias na lixeira

en: No Taxonomies found
pt_BR: Não foi possível encontrar taxonomias

en: Search Taxonomies
pt_BR: Pesquisar taxonomias

en: View Taxonomy
pt_BR: Ver taxonomia

en: New Taxonomy
pt_BR: Nova taxonomia

en: Edit Taxonomy
pt_BR: Editar taxonomia

en: Add New Taxonomy
pt_BR: Adicionar nova taxonomia

en: No Post Types found in Trash
pt_BR: Não foi possível encontrar tipos de post na lixeira

en: No Post Types found
pt_BR: Não foi possível encontrar tipos de post

en: Search Post Types
pt_BR: Pesquisar tipos de post

en: View Post Type
pt_BR: Ver tipo de post

en: New Post Type
pt_BR: Novo tipo de post

en: Edit Post Type
pt_BR: Editar tipo de post

en: Add New Post Type
pt_BR: Adicionar novo tipo de post

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
pt_BR: Esta chave de tipo de post já está em uso por outro tipo de post registrado fora do ACF e não pode ser usada.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
pt_BR: Esta chave de tipo de post já está em uso por outro tipo de post no ACF e não pode ser usada.

note: translators: %s a link to WordPress.org's Reserved Terms page
en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
pt_BR: Este campo não deve ser um <a href="%s" target="_blank">termo reservado</a> do WordPress.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
pt_BR: A chave do tipo de post deve conter apenas caracteres alfanuméricos minúsculos, sublinhados ou hífens.

en: The post type key must be under 20 characters.
pt_BR: A chave do tipo de post deve ter menos de 20 caracteres.

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
pt_BR: Não recomendamos o uso deste campo em blocos do ACF.

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
pt_BR: Exibe o editor WordPress WYSIWYG como visto em Posts e Páginas, permitindo uma rica experiência de edição de texto que também permite conteúdo multimídia.

en: WYSIWYG Editor
pt_BR: Editor WYSIWYG

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
pt_BR: Permite a seleção de um ou mais usuários que podem ser usados para criar relações entre objetos de dados.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
pt_BR: Uma entrada de texto projetada especificamente para armazenar endereços da web.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
pt_BR: Um botão de alternar que permite escolher um valor de 1 ou 0 (ligado ou desligado, verdadeiro ou falso, etc.). Pode ser apresentado como um botão estilizado ou uma caixa de seleção.

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
pt_BR: Uma interface interativa para escolher um horário. O formato de horário pode ser personalizado usando as configurações do campo.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
pt_BR: Uma entrada de área de texto básica para armazenar parágrafos de texto.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
pt_BR: Uma entrada de texto básica, útil para armazenar valores de texto únicos.

en: Allows the selection of one or more taxonomy terms based on the criteria and options specified in the fields settings.
pt_BR: Permite a seleção de um ou mais termos de taxonomia com base nos critérios e opções especificados nas configurações dos campos.

en: Allows you to group fields into tabbed sections in the edit screen. Useful for keeping fields organized and structured.
pt_BR: Permite agrupar campos em seções com abas na tela de edição. Útil para manter os campos organizados e estruturados.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
pt_BR: Uma lista suspensa com uma seleção de escolhas que você especifica.

en: A dual-column interface to select one or more posts, pages, or custom post type items to create a relationship with the item that you're currently editing. Includes options to search and filter.
pt_BR: Uma interface de coluna dupla para selecionar uma ou mais postagens, páginas ou itens de tipo de postagem personalizados para criar uma relação com o item que você está editando no momento. Inclui opções para pesquisar e filtrar.

en: An input for selecting a numerical value within a specified range using a range slider element.
pt_BR: Uma entrada para selecionar um valor numérico dentro de um intervalo especificado usando um elemento deslizante de intervalo.

en: A group of radio button inputs that allows the user to make a single selection from values that you specify.
pt_BR: Um grupo de entradas de botão de opção que permite ao usuário fazer uma única seleção a partir dos valores especificados.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
pt_BR: Uma interface interativa e personalizável para escolher um ou vários posts, páginas ou itens de tipos de post com a opção de pesquisa.

en: An input for providing a password using a masked field.
pt_BR: Uma entrada para fornecer uma senha usando um campo mascarado.

en: Filter by Post Status
pt_BR: Filtrar por status do post

en: An interactive dropdown to select one or more posts, pages, custom post type items or archive URLs, with the option to search.
pt_BR: Um menu suspenso interativo para selecionar um ou mais posts, páginas, itens de um tipo de post personalizado ou URLs de arquivo, com a opção de pesquisa.

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
pt_BR: Um componente interativo para incorporar vídeos, imagens, tweets, áudio e outros conteúdos, fazendo uso da funcionalidade oEmbed nativa do WordPress.

en: An input limited to numerical values.
pt_BR: Uma entrada limitada a valores numéricos.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
pt_BR: Usado para exibir uma mensagem aos editores ao lado de outros campos. Útil para fornecer contexto adicional ou instruções sobre seus campos.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
pt_BR: Permite especificar um link e suas propriedades, como título e destino, usando o seletor de links nativo do WordPress.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
pt_BR: Usa o seletor de mídia nativo do WordPress para enviar ou escolher imagens.

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
pt_BR: Fornece uma maneira de estruturar os campos em grupos para organizar melhor os dados e a tela de edição.

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
pt_BR: Uma interface interativa para selecionar um local usando o Google Maps. Requer uma chave de API do Google Maps e configuração adicional para exibir corretamente.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
pt_BR: Usa o seletor de mídia nativo do WordPress para enviar ou escolher arquivos.

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
pt_BR: Uma entrada de texto projetada especificamente para armazenar endereços de e-mail.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
pt_BR: Uma interface interativa para escolher uma data e um horário. O formato de data devolvido pode ser personalizado usando as configurações do campo.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
pt_BR: Uma interface interativa para escolher uma data. O formato de data devolvido pode ser personalizado usando as configurações do campo.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
pt_BR: Uma interface interativa para selecionar uma cor ou especificar um valor hex.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
pt_BR: Um grupo de entradas de caixa de seleção que permite ao usuário selecionar um ou vários valores especificados.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
pt_BR: Um grupo de botões com valores que você especifica, os usuários podem escolher uma opção entre os valores fornecidos.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
pt_BR: Permite agrupar e organizar campos personalizados em painéis recolhíveis que são exibidos durante a edição do conteúdo. Útil para manter grandes conjuntos de dados organizados.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
pt_BR: Isso fornece uma solução para repetir conteúdo, como slides, membros da equipe e blocos de chamada para ação, agindo como um ascendente para um conjunto de subcampos que podem ser repetidos várias vezes.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
pt_BR: Isso fornece uma interface interativa para gerenciar uma coleção de anexos. A maioria das configurações é semelhante ao tipo de campo Imagem. Configurações adicionais permitem que você especifique onde novos anexos são adicionados na galeria e o número mínimo/máximo de anexos permitidos.

en: This provides a simple, structured, layout-based editor. The Flexible Content field allows you to define, create and manage content with total control by using layouts and subfields to design the available blocks.
pt_BR: Isso fornece um editor simples, estruturado e baseado em layout. O campo "conteúdo flexível" permite definir, criar e gerenciar o conteúdo com total controle, utilizando layouts e subcampos para desenhar os blocos disponíveis.

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
pt_BR: Isso permite que você selecione e exiba os campos existentes. Ele não duplica nenhum campo no banco de dados, mas carrega e exibe os campos selecionados em tempo de execução. O campo "clone" pode se substituir pelos campos selecionados ou exibir os campos selecionados como um grupo de subcampos.

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: JSON (newer)
pt_BR: JSON (mais recente)

en: Invalid post ID.
pt_BR: ID de post inválido.

en: Invalid post type selected for review.
pt_BR: Tipo de post inválido selecionado para revisão.

en: More
pt_BR: Mais

en: Select Field
pt_BR: Selecionar campo

note: translators: %s: A link to the popular fields used in ACF
en: Try a different search term or browse %s
pt_BR: Tente um termo de pesquisa diferente ou procure pelos %s

en: Popular fields
pt_BR: Campos populares

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
pt_BR: Nenhum resultado de pesquisa para '%s'

en: Search fields...
pt_BR: Pesquisar campos...

en: Select Field Type
pt_BR: Selecione o tipo de campo

en: Add Taxonomy
pt_BR: Adicionar taxonomia

en: Create custom taxonomies to classify post type content
pt_BR: Crie taxonomias personalizadas para classificar o conteúdo do tipo de post

en: Add Your First Taxonomy
pt_BR: Adicione sua primeira taxonomia

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
pt_BR: Taxonomias hierárquicas podem ter descendentes (como categorias).

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
pt_BR: Torna uma taxonomia visível na interface e no painel administrativo.

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
pt_BR: Um ou vários tipos de post que podem ser classificados com esta taxonomia.

note: translators: example taxonomy
en: genre
pt_BR: gênero

note: translators: example taxonomy
en: Genre
pt_BR: Gênero

note: translators: example taxonomy
en: Genres
pt_BR: Gêneros

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
pt_BR: Controlador personalizado opcional para usar em vez de `WP_REST_Terms_Controller`.

en: Expose this post type in the REST API.
pt_BR: Expor esse tipo de post na API REST.

en: Customize the query variable name
pt_BR: Personalize o nome da variável de consulta

en: Terms can be accessed using the non-pretty permalink, e.g., {query_var}={term_slug}.
pt_BR: Os termos podem ser acessados usando o link permanente não bonito, por exemplo, {query_var}={term_slug}.

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
pt_BR: Termos ascendente-descendente em URLs para taxonomias hierárquicas.

en: Customize the slug used in the URL
pt_BR: Personalize o slug usado no URL

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
pt_BR: Os links permanentes para esta taxonomia estão desativados.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
pt_BR: Reescreva o URL usando a chave de taxonomia como slug. Sua estrutura de link permanente será

en: Taxonomy Key
pt_BR: Chave de taxonomia

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
pt_BR: Selecione o tipo de link permanente a ser usado para esta taxonomia.

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
pt_BR: Exiba uma coluna para a taxonomia nas telas de listagem do tipo de post.

en: Show Admin Column
pt_BR: Mostrar coluna administrativa

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
pt_BR: Mostrar a taxonomia no painel de edição rápida/em massa.

en: Quick Edit
pt_BR: Edição rápida

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
pt_BR: Listar a taxonomia nos controles do widget de nuvem de tags.

en: Tag Cloud
pt_BR: Nuvem de tags

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
pt_BR: Um nome de função PHP a ser chamado para limpar os dados de taxonomia salvos a partir de uma metabox.

en: Meta Box Sanitization Callback
pt_BR: Callback de higienização da metabox

en: Register Meta Box Callback
pt_BR: Cadastrar callback da metabox

en: No Meta Box
pt_BR: Sem metabox

en: Custom Meta Box
pt_BR: Metabox personalizada

en: Controls the meta box on the content editor screen. By default, the Categories meta box is shown for hierarchical taxonomies, and the Tags meta box is shown for non-hierarchical taxonomies.
pt_BR: Controla a metabox na tela do editor de conteúdo. Por padrão, a metabox "Categorias" é mostrada para taxonomias hierárquicas e a metabox "Tags" é mostrada para taxonomias não hierárquicas.

en: Meta Box
pt_BR: Metabox

en: Categories Meta Box
pt_BR: Metabox de categorias

en: Tags Meta Box
pt_BR: Metabox de tags

en: A link to a tag
pt_BR: Um link para uma tag

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
pt_BR: Descreve uma variação de bloco de link de navegação usada no editor de blocos.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: A link to a %s
pt_BR: Um link para um %s

en: Tag Link
pt_BR: Link da tag

en: Assigns a title for navigation link block variation used in the block editor.
pt_BR: Atribui um título para a variação do bloco de link de navegação usado no editor de blocos.

en: ← Go to tags
pt_BR: ← Ir para tags

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
pt_BR: Atribui o texto usado para vincular de volta ao índice principal após atualizar um termo.

en: Back To Items
pt_BR: Voltar aos itens

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: ← Go to %s
pt_BR: ← Ir para %s

en: Tags list
pt_BR: Lista de tags

en: Assigns text to the table hidden heading.
pt_BR: Atribui texto ao título oculto da tabela.

en: Tags list navigation
pt_BR: Navegação da lista de tags

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
pt_BR: Atribui texto ao título oculto da paginação da tabela.

en: Filter by category
pt_BR: Filtrar por categoria

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
pt_BR: Atribui texto ao botão de filtro na tabela de listas de posts.

en: Filter By Item
pt_BR: Filtrar por item

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
pt_BR: Filtrar por %s

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
pt_BR: A descrição não está em destaque por padrão, no entanto alguns temas podem mostrá-la.

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
pt_BR: Descreve o campo "descrição" na tela "editar tags".

en: Description Field Description
pt_BR: Descrição do campo de descrição

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
pt_BR: Atribua um termo ascendente para criar uma hierarquia. O termo Jazz, por exemplo, pode ser ascendente de Bebop ou Big Band

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
pt_BR: Descreve o campo "ascendente" na tela "editar tags".

en: Parent Field Description
pt_BR: Descrição do campo ascendente

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt_BR: O "slug" é a versão do nome amigável para o URL. Geralmente é todo em minúsculas e contém apenas letras, números e hífens.

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
pt_BR: Descreve o campo "slug" na tela "editar tags".

en: Slug Field Description
pt_BR: Descrição do campo de slug

en: The name is how it appears on your site
pt_BR: O nome é como aparece no seu site

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
pt_BR: Descreve o campo "nome" na tela "editar tags".

en: Name Field Description
pt_BR: Descrição do campo de nome

en: No tags
pt_BR: Não há tags

en: Assigns the text displayed in the posts and media list tables when no tags or categories are available.
pt_BR: Atribui o texto exibido nas tabelas de posts e listas de mídia quando não há tags ou categorias disponíveis.

en: No Terms
pt_BR: Não há termos

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
pt_BR: Não há %s

en: No tags found
pt_BR: Não foi possível encontrar tags

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
pt_BR: Atribui o texto exibido ao clicar no texto "escolher entre os mais usados" na metabox da taxonomia quando não há tags disponíveis e atribui o texto usado na tabela da lista de termos quando não há itens para uma taxonomia.

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

en: Assigns text to the Title field of the Most Used tab.
pt_BR: Atribui texto ao campo "título" da aba "mais usados".

en: Most Used
pt_BR: Mais usado

en: Choose from the most used tags
pt_BR: Escolha entre as tags mais usadas

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
pt_BR: Atribui o texto "escolha entre os mais usados" utilizado na metabox quando o JavaScript estiver desativado. Usado apenas em taxonomias não hierárquicas.

en: Choose From Most Used
pt_BR: Escolha entre os mais usados

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Choose from the most used %s
pt_BR: Escolha entre %s mais comuns

en: Add or remove tags
pt_BR: Adicionar ou remover tags

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
pt_BR: Atribui o texto "adicionar ou remover itens" utilizado na metabox quando o JavaScript está desativado. Usado apenas em taxonomias não hierárquicas

en: Add Or Remove Items
pt_BR: Adicionar ou remover itens

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Add or remove %s
pt_BR: Adicionar ou remover %s

en: Separate tags with commas
pt_BR: Separe as tags com vírgulas

en: Assigns the separate item with commas text used in the taxonomy meta box. Only used on non-hierarchical taxonomies.
pt_BR: Atribui o texto "separe os itens com vírgulas" utilizado na metabox da taxonomia. Usado apenas em taxonomias não hierárquicas.

en: Separate Items With Commas
pt_BR: Separe os itens com vírgulas

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Separate %s with commas
pt_BR: Separe %s com vírgulas

en: Popular Tags
pt_BR: Tags populares

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
pt_BR: Atribui texto de itens populares. Usado apenas para taxonomias não hierárquicas.

en: Popular Items
pt_BR: Itens populares

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Popular %s
pt_BR: %s populares

en: Search Tags
pt_BR: Pesquisar Tags

en: Assigns search items text.
pt_BR: Atribui texto aos itens de pesquisa.

en: Parent Category:
pt_BR: Categoria ascendente:

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
pt_BR: Atribui o texto do item ascendente, mas com dois pontos (:) adicionados ao final.

en: Parent Item With Colon
pt_BR: Item ascendente com dois pontos

en: Parent Category
pt_BR: Categoria ascendente

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
pt_BR: Atribui o texto do item ascendente. Usado apenas em taxonomias hierárquicas.

en: Parent Item
pt_BR: Item ascendente

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
pt_BR: %s ascendente

en: New Tag Name
pt_BR: Novo nome de tag

en: Assigns the new item name text.
pt_BR: Atribui o texto "novo nome do item".

en: New Item Name
pt_BR: Novo nome do item

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: New %s Name
pt_BR: Novo nome de %s

en: Add New Tag
pt_BR: Adicionar nova tag

en: Assigns the add new item text.
pt_BR: Atribui o texto "adicionar novo item".

en: Update Tag
pt_BR: Atualizar tag

en: Assigns the update item text.
pt_BR: Atribui o texto "atualizar item".

en: Update Item
pt_BR: Atualizar item

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
pt_BR: Atualizar %s

en: View Tag
pt_BR: Ver tag

en: In the admin bar to view term during editing.
pt_BR: Na barra de administração para visualizar o termo durante a edição.

en: Edit Tag
pt_BR: Editar tag

en: At the top of the editor screen when editing a term.
pt_BR: Na parte superior da tela do editor durante a edição de um termo.

en: All Tags
pt_BR: Todas as tags

en: Assigns the all items text.
pt_BR: Atribui o texto "todos os itens".

en: Assigns the menu name text.
pt_BR: Atribui o texto do nome do menu.

en: Menu Label
pt_BR: Rótulo do menu

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
pt_BR: As taxonomias selecionadas estão ativas e cadastradas no WordPress.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
pt_BR: Um resumo descritivo da taxonomia.

en: A descriptive summary of the term.
pt_BR: Um resumo descritivo do termo.

en: Term Description
pt_BR: Descrição do termo

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
pt_BR: Uma única palavra, sem espaços. Sublinhados (_) e traços (-) permitidos.

en: Term Slug
pt_BR: Slug do termo

en: The name of the default term.
pt_BR: O nome do termo padrão.

en: Term Name
pt_BR: Nome do termo

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
pt_BR: Cria um termo para a taxonomia que não pode ser excluído. Ele não será selecionado para posts por padrão.

en: Default Term
pt_BR: Termo padrão

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to `wp_set_object_terms()`.
pt_BR: Se os termos nesta taxonomia devem ser classificados na ordem em que são fornecidos para "wp_set_object_terms()".

en: Sort Terms
pt_BR: Ordenar termos

en: Add Post Type
pt_BR: Adicionar tipo de post

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
pt_BR: Expanda a funcionalidade do WordPress além de posts e páginas padrão com tipos de post personalizados.

en: Add Your First Post Type
pt_BR: Adicione seu primeiro tipo de post

en: I know what I'm doing, show me all the options.
pt_BR: Eu sei o que estou fazendo, mostre todas as opções.

en: Advanced Configuration
pt_BR: Configuração avançada

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
pt_BR: Tipos de post hierárquicos podem ter descendentes (como páginas).

en: Hierarchical
pt_BR: Hierárquico

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
pt_BR: Visível na interface e no painel administrativo.

en: Public
pt_BR: Público

note: translators: example post type
en: movie
pt_BR: filme

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
pt_BR: Somente letras minúsculas, sublinhados (_) e traços (-), máximo de 20 caracteres.

note: translators: example post type
en: Movie
pt_BR: Filme

en: Singular Label
pt_BR: Rótulo no singular

note: translators: example post type
en: Movies
pt_BR: Filmes

en: Plural Label
pt_BR: Rótulo no plural

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
pt_BR: Controlador personalizado opcional para usar em vez de "WP_REST_Posts_Controller".

en: Controller Class
pt_BR: Classe do controlador

en: The namespace part of the REST API URL.
pt_BR: A parte do namespace da URL da API REST.

en: Namespace Route
pt_BR: Rota do namespace

en: The base URL for the post type REST API URLs.
pt_BR: O URL base para os URLs da API REST do tipo de post.

en: Base URL
pt_BR: URL base

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
pt_BR: Expõe este tipo de post na API REST. Obrigatório para usar o editor de blocos.

en: Show In REST API
pt_BR: Mostrar na API REST

en: Customize the query variable name.
pt_BR: Personalize o nome da variável de consulta.

en: Query Variable
pt_BR: Variável de consulta

en: No Query Variable Support
pt_BR: Sem suporte a variáveis de consulta

en: Custom Query Variable
pt_BR: Variável de consulta personalizada

en: Items can be accessed using the non-pretty permalink, eg. {post_type}={post_slug}.
pt_BR: Os itens podem ser acessados usando o link permanente não bonito, por exemplo, {post_type}={post_slug}.

en: Query Variable Support
pt_BR: Suporte à variável de consulta

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
pt_BR: URLs para um item e itens podem ser acessados com uma string de consulta.

en: Publicly Queryable
pt_BR: Consultável publicamente

en: Custom slug for the Archive URL.
pt_BR: Slug personalizado para o URL de arquivo.

en: Archive Slug
pt_BR: Slug do arquivo

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
pt_BR: Possui um arquivo de itens que pode ser personalizado com um arquivo de modelo de arquivo em seu tema.

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
pt_BR: Suporte de paginação para os URLs de itens, como os arquivos.

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: RSS feed URL for the post type items.
pt_BR: URL do feed RSS para os itens do tipo de post.

en: Feed URL
pt_BR: URL do feed

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
pt_BR: Altera a estrutura do link permanente para adicionar o prefixo "WP_Rewrite::$front" aos URLs.

en: Front URL Prefix
pt_BR: Prefixo Front do URL

en: Customize the slug used in the URL.
pt_BR: Personalize o slug usado no URL.

en: URL Slug
pt_BR: Slug do URL

en: Permalinks for this post type are disabled.
pt_BR: Os links permanentes para este tipo de post estão desativados.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
pt_BR: Reescreve o URL usando um slug personalizado definido no campo abaixo. Sua estrutura de link permanente será

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
pt_BR: Sem link permanente (impedir a reescrita do URL)

en: Custom Permalink
pt_BR: Link permanente personalizado

en: Post Type Key
pt_BR: Chave do tipo de post

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
pt_BR: Reescreve o URL usando a chave do tipo de post como slug. Sua estrutura de link permanente será

en: Permalink Rewrite
pt_BR: Reescrita do link permanente

en: Delete items by a user when that user is deleted.
pt_BR: Excluir itens criados pelo usuário quando o usuário for excluído.

en: Delete With User
pt_BR: Excluir com o usuário

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
pt_BR: Permitir que o tipo de post seja exportado em "Ferramentas" > "Exportar".

en: Can Export
pt_BR: Pode exportar

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
pt_BR: Opcionalmente, forneça um plural para ser usado nas capacidades.

en: Plural Capability Name
pt_BR: Nome plural da capacidade

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
pt_BR: Escolha outro tipo de post para basear as capacidades deste tipo de post.

en: Singular Capability Name
pt_BR: Nome singular da capacidade

en: By default the capabilities of the post type will inherit the 'Post' capability names, eg. edit_post, delete_posts. Enable to use post type specific capabilities, eg. edit_{singular}, delete_{plural}.
pt_BR: Por padrão, as capacidades do tipo de post herdarão os nomes das capacidades de "Post". Ex.: edit_post, delete_posts. Ative para usar capacidades específicas do tipo de post, ex.: edit_{singular}, delete_{plural}.

en: Rename Capabilities
pt_BR: Renomear capacidades

en: Exclude From Search
pt_BR: Excluir da pesquisa

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
pt_BR: Permitir que itens sejam adicionados aos menus na tela 'Aparência' > 'Menus'. Deve ser ativado em 'Opções de tela'.

en: Appearance Menus Support
pt_BR: Suporte a menus em "Aparência"

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
pt_BR: Aparece como um item no menu "novo" na barra de administração.

en: Show In Admin Bar
pt_BR: Mostrar na barra de administração

en: Custom Meta Box Callback
pt_BR: Callback de metabox personalizado

en: Menu Icon
pt_BR: Ícone do menu

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
pt_BR: A posição no menu da barra lateral no painel de administração.

en: Menu Position
pt_BR: Posição do menu

en: By default the post type will get a new top level item in the admin menu. If an existing top level item is supplied here, the post type will be added as a submenu item under it.
pt_BR: Por padrão, o tipo de post receberá um novo item de nível superior no menu de administração. Se um item de nível superior existente for fornecido aqui, o tipo de post será adicionado como um item de submenu abaixo dele.

en: Admin Menu Parent
pt_BR: Ascendente do menu de administração

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
pt_BR: Navegação do editor de administração no menu da barra lateral.

en: Show In Admin Menu
pt_BR: Mostrar no menu de administração

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
pt_BR: Os itens podem ser editados e gerenciados no painel de administração.

en: Show In UI
pt_BR: Mostrar na interface

en: A link to a post.
pt_BR: Um link para um post.

en: Description for a navigation link block variation.
pt_BR: Descrição para uma variação de bloco de link de navegação.

en: Item Link Description
pt_BR: Descrição do link do item

note: translators: %s Singular form of post type name
en: A link to a %s.
pt_BR: Um link para um %s.

en: Post Link
pt_BR: Link do post

en: Title for a navigation link block variation.
pt_BR: Título para uma variação de bloco de link de navegação.

en: Item Link
pt_BR: Link do item

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: %s Link
pt_BR: Link de %s

en: Post updated.
pt_BR: Post atualizado.

en: In the editor notice after an item is updated.
pt_BR: No aviso do editor após a atualização de um item.

en: Item Updated
pt_BR: Item atualizado

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s updated.
pt_BR: %s atualizado.

en: Post scheduled.
pt_BR: Post agendado.

en: In the editor notice after scheduling an item.
pt_BR: No aviso do editor após o agendamento de um item.

en: Item Scheduled
pt_BR: Item agendado

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s scheduled.
pt_BR: %s agendado.

en: Post reverted to draft.
pt_BR: Post revertido para rascunho.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
pt_BR: No aviso do editor após reverter um item para rascunho.

en: Item Reverted To Draft
pt_BR: Item revertido para rascunho

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s reverted to draft.
pt_BR: %s revertido para rascunho.

en: Post published privately.
pt_BR: Post publicado de forma privada.

en: In the editor notice after publishing a private item.
pt_BR: No aviso do editor após a publicação de um item privado.

en: Item Published Privately
pt_BR: Item publicado de forma privada

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published privately.
pt_BR: %s publicado de forma privada.

en: Post published.
pt_BR: Post publicado.

en: In the editor notice after publishing an item.
pt_BR: No aviso do editor após a publicação de um item.

en: Item Published
pt_BR: Item publicado

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published.
pt_BR: %s publicado.

en: Posts list
pt_BR: Lista de posts

en: Used by screen readers for the items list on the post type list screen.
pt_BR: Usado por leitores de tela para a lista de itens na tela de lista de tipos de post.

en: Items List
pt_BR: Lista de itens

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list
pt_BR: Lista de %s

en: Posts list navigation
pt_BR: Navegação da lista de posts

en: Used by screen readers for the filter list pagination on the post type list screen.
pt_BR: Usado por leitores de tela para a paginação da lista de filtros na tela da lista de tipos de post.

en: Items List Navigation
pt_BR: Navegação da lista de itens

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list navigation
pt_BR: Navegação na lista de %s

en: Filter posts by date
pt_BR: Filtrar posts por data

en: Used by screen readers for the filter by date heading on the post type list screen.
pt_BR: Usado por leitores de tela para filtrar por título de data na tela de lista de tipos de post.

en: Filter Items By Date
pt_BR: Filtrar itens por data

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s by date
pt_BR: Filtrar %s por data

en: Filter posts list
pt_BR: Filtrar lista de posts

en: Used by screen readers for the filter links heading on the post type list screen.
pt_BR: Usado por leitores de tela para o título de links de filtro na tela de lista de tipos de post.

en: Filter Items List
pt_BR: Filtrar lista de itens

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s list
pt_BR: Filtrar lista de %s

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
pt_BR: No modal de mídia mostrando todas as mídias enviadas para este item.

en: Uploaded To This Item
pt_BR: Enviado para este item

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Uploaded to this %s
pt_BR: Enviado para este %s

en: Insert into post
pt_BR: Inserir no post

en: As the button label when adding media to content.
pt_BR: Como o rótulo do botão ao adicionar mídia ao conteúdo.

en: Insert Into Media Button
pt_BR: Inserir no botão de mídia

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Insert into %s
pt_BR: Inserir no %s

en: Use as featured image
pt_BR: Usar como imagem destacada

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
pt_BR: Como o rótulo do botão para selecionar o uso de uma imagem como a imagem destacada.

en: Use Featured Image
pt_BR: Usar imagem destacada

en: Remove featured image
pt_BR: Remover imagem destacada

en: As the button label when removing the featured image.
pt_BR: Como o rótulo do botão ao remover a imagem destacada.

en: Remove Featured Image
pt_BR: Remover imagem destacada

en: Set featured image
pt_BR: Definir imagem destacada

en: As the button label when setting the featured image.
pt_BR: Como o rótulo do botão ao definir a imagem destacada.

en: Set Featured Image
pt_BR: Definir imagem destacada

en: Featured image
pt_BR: Imagem destacada

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
pt_BR: No editor usado para o título da metabox da imagem destacada.

en: Featured Image Meta Box
pt_BR: Metabox de imagem destacada

en: Post Attributes
pt_BR: Atributos do post

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
pt_BR: No editor usado para o título da metabox de atributos do post.

en: Attributes Meta Box
pt_BR: Metabox de atributos

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Attributes
pt_BR: Atributos de %s

en: Post Archives
pt_BR: Arquivos de posts

en: Adds 'Post Type Archive' items with this label to the list of posts shown when adding items to an existing menu in a CPT with archives enabled. Only appears when editing menus in 'Live Preview' mode and a custom archive slug has been provided.
pt_BR: Adiciona os itens de "arquivo do tipo de post" com este rótulo à lista de posts mostrados ao adicionar itens a um menu existente em um tipo de post personalizado com arquivos ativados. Só aparece ao editar menus no modo "ver ao vivo" e um slug de arquivo personalizado foi fornecido.

en: Archives Nav Menu
pt_BR: Menu de navegação de arquivos

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Archives
pt_BR: Arquivos de %s

en: No posts found in Trash
pt_BR: Não foi possível encontrar posts na lixeira

en: At the top of the post type list screen when there are no posts in the trash.
pt_BR: Na parte superior da tela da lista de tipos de post, quando não há posts na lixeira.

en: No Items Found in Trash
pt_BR: Não foi possível encontrar itens na lixeira

note: translators: %s Plural form of post type name
en: No %s found in Trash
pt_BR: Não foi possível encontrar %s na lixeira

en: No posts found
pt_BR: Não foi possível encontrar posts

en: At the top of the post type list screen when there are no posts to display.
pt_BR: Na parte superior da tela da lista de tipos de post, quando não há posts para exibir.

en: No Items Found
pt_BR: Não foi possível encontrar itens

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s found
pt_BR: Não foi possível encontrar %s

en: Search Posts
pt_BR: Pesquisar posts

en: At the top of the items screen when searching for an item.
pt_BR: Na parte superior da tela de itens ao pesquisar um item.

en: Search Items
pt_BR: Pesquisar itens

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Search %s
pt_BR: Pesquisar %s

en: Parent Page:
pt_BR: Página ascendente:

en: For hierarchical types in the post type list screen.
pt_BR: Para tipos hierárquicos na tela de lista de tipos de post.

en: Parent Item Prefix
pt_BR: Prefixo do item ascendente

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s:
pt_BR: %s ascendente:

en: New Post
pt_BR: Novo post

en: New Item
pt_BR: Novo item

note: translators: %s Singular form of post type name
en: New %s
pt_BR: Novo %s

en: Add New Post
pt_BR: Adicionar novo post

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
pt_BR: Na parte superior da tela do editor ao adicionar um novo item.

en: Add New Item
pt_BR: Adicionar novo item

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Add New %s
pt_BR: Adicionar novo %s

en: View Posts
pt_BR: Ver posts

en: Appears in the admin bar in the 'All Posts' view, provided the post type supports archives and the home page is not an archive of that post type.
pt_BR: Aparece na barra de administração na visualização "Todos as posts", desde que o tipo de post suporte arquivos e a página inicial não seja um arquivo desse tipo de post.

en: View Items
pt_BR: Ver itens

en: View Post
pt_BR: Ver post

en: In the admin bar to view item when editing it.
pt_BR: Na barra de administração para visualizar o item ao editá-lo.

en: View Item
pt_BR: Ver item

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: View %s
pt_BR: Ver %s

en: Edit Post
pt_BR: Editar post

en: At the top of the editor screen when editing an item.
pt_BR: Na parte superior da tela do editor ao editar um item.

en: Edit Item
pt_BR: Editar item

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: All Posts
pt_BR: Todos os posts

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
pt_BR: No submenu do tipo de post no painel administrativo.

en: All Items
pt_BR: Todos os itens

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: All %s
pt_BR: Todos os %s

en: Admin menu name for the post type.
pt_BR: Nome do menu do administração para o tipo de post.

en: Menu Name
pt_BR: Nome do menu

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
pt_BR: Recriar todos os rótulos usando os rótulos singular e plural

en: Regenerate
pt_BR: Recriar

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
pt_BR: Os tipos de post ativos estão ativados e cadastrados com o WordPress.

en: A descriptive summary of the post type.
pt_BR: Um resumo descritivo do tipo de post.

en: Add Custom
pt_BR: Adicionar personalizado

en: Enable various features in the content editor.
pt_BR: Ative vários recursos no editor de conteúdo.

en: Post Formats
pt_BR: Formatos de post

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
pt_BR: Selecione taxonomias existentes para classificar itens do tipo de post.

en: Browse Fields
pt_BR: Procurar campos

en: Nothing to import
pt_BR: Nada para importar

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
pt_BR: . O plugin Custom Post Type UI pode ser desativado.

note: translators: %d - number of items imported from CPTUI
en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
pt_BR[0]: %d item foi importado do Custom Post Type UI -
pt_BR[1]: %d itens foram importados do Custom Post Type UI -

en: Failed to import taxonomies.
pt_BR: Falha ao importar as taxonomias.

en: Failed to import post types.
pt_BR: Falha ao importar os tipos de post.

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
pt_BR: Nada do plugin Custom Post Type UI selecionado para importação.

en: Imported 1 item | Imported %s items
pt_BR[0]: Um item importado
pt_BR[1]: %s itens importados

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
pt_BR: A importação de um tipo de post ou taxonomia com a mesma chave que já existe substituirá as configurações do tipo de post ou taxonomia existente pelas da importação.

en: Import from Custom Post Type UI
pt_BR: Importar do Custom Post Type UI

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
pt_BR: É possível usar o código a seguir para cadastrar uma versão local dos itens selecionados. Armazenar grupos de campos, tipos de post ou taxonomias localmente pode fornecer muitos benefícios, como tempos de carregamento mais rápidos, controle de versão e campos/configurações dinâmicos. Simplesmente copie e cole o código a seguir no arquivo functions.php do seu tema ou inclua-o em um arquivo externo e, em seguida, desative ou exclua os itens do painel do ACF.

en: Export - Generate PHP
pt_BR: Exportar - Gerar PHP

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Select Taxonomies
pt_BR: Selecionar taxonomias

en: Select Post Types
pt_BR: Selecionar tipos de post

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
pt_BR[0]: Um item exportado.
pt_BR[1]: %s itens exportados.

en: Category
pt_BR: Categoria

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy created
pt_BR: Taxonomia %s criada

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy updated
pt_BR: Taxonomia %s atualizada

en: Taxonomy draft updated.
pt_BR: O rascunho da taxonomia foi atualizado.

en: Taxonomy scheduled for.
pt_BR: Taxonomia agendada para.

en: Taxonomy submitted.
pt_BR: Taxonomia enviada.

en: Taxonomy saved.
pt_BR: Taxonomia salva.

en: Taxonomy deleted.
pt_BR: Taxonomia excluída.

en: Taxonomy updated.
pt_BR: Taxonomia atualizada.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
pt_BR: Não foi possível cadastrar esta taxonomia porque sua chave está em uso por outra taxonomia cadastrada por outro plugin ou tema.

note: translators: %s number of taxonomies synchronized
en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
pt_BR[0]: Taxonomia sincronizada.
pt_BR[1]: %s taxonomias sincronizadas.

note: translators: %s number of taxonomies duplicated
en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
pt_BR[0]: Taxonomia duplicada.
pt_BR[1]: %s taxonomias duplicadas.

note: translators: %s number of taxonomies deactivated
en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
pt_BR[0]: Taxonomia desativada.
pt_BR[1]: %s taxonomias desativadas.

note: translators: %s number of taxonomies activated
en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
pt_BR[0]: Taxonomia ativada.
pt_BR[1]: %s taxonomias ativadas.

en: Terms
pt_BR: Termos

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
pt_BR[0]: Tipo de post sincronizado.
pt_BR[1]: %s tipos de post sincronizados.

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
pt_BR[0]: Tipo de post duplicado.
pt_BR[1]: %s tipos de post duplicados.

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
pt_BR[0]: Tipo de post desativado.
pt_BR[1]: %s tipos de post desativados.

note: translators: %s number of post types activated
en: Post type activated. | %s post types activated.
pt_BR[0]: Tipo de post ativado.
pt_BR[1]: %s tipos de post ativados.

en: Post Types
pt_BR: Tipos de post

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Basic Settings
pt_BR: Configurações básicas

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
pt_BR: Não foi possível cadastrar este tipo de post porque sua chave está em uso por outro tipo de post cadastrado por outro plugin ou tema.

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Link Existing Field Groups
pt_BR: Vincular grupos de campos existentes

note: translators: %s post type name
en: %s post type created
pt_BR: Tipo de post %s criado

note: translators: %s taxonomy name
en: Add fields to %s
pt_BR: Adicionar campos para %s

note: translators: %s post type name
en: %s post type updated
pt_BR: Tipo de post %s atualizado

en: Post type draft updated.
pt_BR: Rascunho do tipo de post atualizado.

en: Post type scheduled for.
pt_BR: Tipo de post agendado para.

en: Post type submitted.
pt_BR: Tipo de post enviado.

en: Post type saved.
pt_BR: Tipo de post salvo.

en: Post type updated.
pt_BR: Tipo de post atualizado.

en: Post type deleted.
pt_BR: Tipo de post excluído.

en: Type to search...
pt_BR: Digite para pesquisar...

en: PRO Only
pt_BR: Somente PRO

en: Field groups linked successfully.
pt_BR: Grupos de campos vinculados com sucesso.

note: translators: %s - URL to ACF tools page.
en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
pt_BR: Importe tipos de post e taxonomias registradas com o Custom Post Type UI e gerencie-os com o ACF. <a href="%s">Começar</a>.

en: taxonomy
pt_BR: taxonomia

en: post type
pt_BR: tipo de post

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Field Group(s)
pt_BR: Grupo(s) de campos

en: Select one or many field groups...
pt_BR: Selecione um ou vários grupos de campos...

en: Please select the field groups to link.
pt_BR: Selecione os grupos de campos a serem vinculados.

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
pt_BR[0]: Grupo de campos vinculado com sucesso.
pt_BR[1]: Grupos de campos vinculados com sucesso.

[ctx: post status]
en: Registration Failed
pt_BR: Falha no cadastro

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
pt_BR: Não foi possível cadastrar este item porque sua chave está em uso por outro item cadastrado por outro plugin ou tema.

en: REST API
pt_BR: API REST

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Field Settings Tabs
pt_BR: Abas de configurações de campo

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
pt_BR: [Valor de shortcode ACF desativado para visualização]

en: Close Modal
pt_BR: Fechar modal

en: Field moved to other group
pt_BR: Campo movido para outro grupo

en: Close modal
pt_BR: Fechar modal

en: Start a new group of tabs at this tab.
pt_BR: Iniciar um novo grupo de abas nesta aba.

en: New Tab Group
pt_BR: Novo grupo de abas

en: Use a stylized checkbox using select2
pt_BR: Usar uma caixa de seleção estilizada usando select2

en: Save Other Choice
pt_BR: Salvar outra escolha

en: Allow Other Choice
pt_BR: Permitir outra escolha

en: Add Toggle All
pt_BR: Adicionar "selecionar tudo"

en: Save Custom Values
pt_BR: Salvar valores personalizados

en: Allow Custom Values
pt_BR: Permitir valores personalizados

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
pt_BR: Os valores personalizados da caixa de seleção não podem ficar vazios. Desmarque todos os valores vazios.

en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Advanced Custom Fields logo
pt_BR: Logo do Advanced Custom Fields

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Field Group Title
pt_BR: Título do grupo de campos

en: Add title
pt_BR: Adicionar título

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
pt_BR: Novo no ACF? Dê uma olhada em nosso <a href="%s" target="_blank">guia de introdução</a>.

en: Add Field Group
pt_BR: Adicionar grupo de campos

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
pt_BR: O ACF usa <a href="%s" target="_blank">grupos de campos</a> para agrupar campos personalizados e, em seguida, anexar esses campos às telas de edição.

en: Add Your First Field Group
pt_BR: Adicionar seu primeiro grupo de campos

en: Options Pages
pt_BR: Páginas de opções

en: ACF Blocks
pt_BR: Blocos do ACF

en: Gallery Field
pt_BR: Campo de galeria

en: Flexible Content Field
pt_BR: Campo de conteúdo flexível

en: Repeater Field
pt_BR: Campo repetidor

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
pt_BR: Desbloqueie recursos extras com o ACF PRO

en: Delete Field Group
pt_BR: Excluir grupo de campos

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
pt_BR: Criado em %1$s às %2$s

en: Group Settings
pt_BR: Configurações do grupo

en: Location Rules
pt_BR: Regras de localização

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
pt_BR: Escolha entre mais de 30 tipos de campo. <a href="%s" target="_blank">Saber mais</a>.

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
pt_BR: Comece a criar novos campos personalizados para seus posts, páginas, tipos de post personalizados e outros conteúdos do WordPress.

en: Add Your First Field
pt_BR: Adicionar seu primeiro campo

en: Add Field
pt_BR: Adicionar campo

en: Presentation
pt_BR: Apresentação

en: Validation
pt_BR: Validação

en: General
pt_BR: Geral

en: Import JSON
pt_BR: Importar JSON

en: Export As JSON
pt_BR: Exportar como JSON

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
pt_BR[0]: Grupo de campos desativado.
pt_BR[1]: %s grupos de campos desativados.

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
pt_BR[0]: Grupo de campos ativado.
pt_BR[1]: %s grupos de campos ativados.

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Deactivate this item
pt_BR: Desativar este item

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate this item
pt_BR: Ativar este item

en: Move field group to trash?
pt_BR: Mover grupo de campos para a lixeira?

[ctx: post status]
en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
pt_BR: O Advanced Custom Fields e o Advanced Custom Fields PRO não devem estar ativos ao mesmo tempo. Desativamos automaticamente o Advanced Custom Fields PRO.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
pt_BR: O Advanced Custom Fields e o Advanced Custom Fields PRO não devem estar ativos ao mesmo tempo. Desativamos automaticamente o Advanced Custom Fields.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
pt_BR[0]: %1$s deve ter um usuário com a função de %2$s .
pt_BR[1]: %1$s deve ter um usuário com uma das seguintes funções: %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
pt_BR: %1$s deve ter um ID de usuário válido.

en: Invalid request.
pt_BR: Solicitação inválida.

en: %1$s is not one of %2$s
pt_BR: %1$s não é um de %2$s

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
pt_BR[0]: %1$s deve ter o termo %2$s
pt_BR[1]: %1$s deve ter um dos seguintes termos: %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
pt_BR[0]: %1$s deve ser do tipo de post %2$s.
pt_BR[1]: %1$s deve ser de um dos seguintes tipos de post: %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
pt_BR: %1$s deve ter um ID de post válido.

en: %s requires a valid attachment ID.
pt_BR: %s requer um ID de anexo válido.

en: Show in REST API
pt_BR: Mostrar na API REST

en: Enable Transparency
pt_BR: Ativar transparência

en: RGBA Array
pt_BR: Array RGBA

en: RGBA String
pt_BR: Sequência RGBA

en: Hex String
pt_BR: Sequência hex

en: Upgrade to PRO
pt_BR: Atualizar para PRO

[ctx: post status]
en: Active
pt_BR: Ativo

en: '%s' is not a valid email address
pt_BR: "%s" não é um endereço de e-mail válido

en: Color value
pt_BR: Valor da cor

en: Select default color
pt_BR: Selecionar cor padrão

en: Clear color
pt_BR: Limpar cor

en: Blocks
pt_BR: Blocos

en: Options
pt_BR: Opções

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Menu items
pt_BR: Itens de menu

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Last updated: %s
pt_BR: Última atualização: %s

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
pt_BR: Este post não está disponível para comparação de diferenças.

en: Invalid field group parameter(s).
pt_BR: Parâmetros de grupo de campos inválidos.

en: Awaiting save
pt_BR: Aguardando salvar

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Import
pt_BR: Importar

en: Review changes
pt_BR: Revisar alterações

en: Located in: %s
pt_BR: Localizado em: %s

en: Located in plugin: %s
pt_BR: Localizado no plugin: %s

en: Located in theme: %s
pt_BR: Localizado no tema: %s

en: Various
pt_BR: Vários

en: Sync changes
pt_BR: Sincronizar alterações

en: Loading diff
pt_BR: Carregando diferenças

en: Review local JSON changes
pt_BR: Revisão das alterações do JSON local

en: Visit website
pt_BR: Visitar site

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: Version %s
pt_BR: Versão %s

en: Information
pt_BR: Informações

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
pt_BR: <a href="%s" target="_blank">Suporte técnico</a>. Os profissionais de nosso Suporte técnico poderão auxiliá-lo em questões técnicas mais complexas.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
pt_BR: <a href="%s" target="_blank">Discussões</a>. Temos uma comunidade ativa e amigável em nossos Fóruns da Comunidade que podem ajudá-lo a descobrir os 'como fazer' do mundo ACF.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
pt_BR: <a href="%s" target="_blank">Documentação</a>. Nossa vasta documentação contém referências e guias para a maioria dos problemas e situações que você poderá encontrar.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
pt_BR: Somos fanáticos por suporte e queremos que você aproveite ao máximo seu site com o ACF. Se você tiver alguma dificuldade, há vários lugares onde pode encontrar ajuda:

en: Help & Support
pt_BR: Ajuda e suporte

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
pt_BR: Use a aba "ajuda e suporte" para entrar em contato caso precise de assistência.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
pt_BR: Antes de crear seu primeiro grupo de campos recomendamos que leia nosso <a href="%s" target="_blank">Guia para iniciantes</a> a fim de familiarizar-se com a filosofia e as boas práticas deste plugin.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
pt_BR: O plugin Advanced Custom Fields fornece um construtor de formulários visuais para personalizar as telas de edição do WordPress com campos extras e uma API intuitiva para exibir valores de campos personalizados em qualquer arquivo de modelo de tema.

en: Overview
pt_BR: Visão geral

note: translators: %s the name of the location type
en: Location type "%s" is already registered.
pt_BR: O tipo de localização "%s" já está registado.

note: translators: %s class name for a location that could not be found
en: Class "%s" does not exist.
pt_BR: A classe "%s" não existe.

en: Invalid nonce.
pt_BR: Nonce inválido.

en: Error loading field.
pt_BR: Erro ao carregar o campo.

en: <strong>Error</strong>: %s
pt_BR: <strong>Erro</strong>: %s

en: User Role
pt_BR: Função do usuário

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Post Format
pt_BR: Formato do post

en: Menu Item
pt_BR: Item do menu

en: Post Status
pt_BR: Status do post

en: Menu Locations
pt_BR: Localizações do menu

en: Post Taxonomy
pt_BR: Taxonomia de post

en: Child Page (has parent)
pt_BR: Página descendente (tem ascendente)

en: Parent Page (has children)
pt_BR: Página ascendente (tem descendentes)

en: Top Level Page (no parent)
pt_BR: Página de nível mais alto (sem ascendente)

en: Posts Page
pt_BR: Página de posts

en: Front Page
pt_BR: Página principal

en: Page Type
pt_BR: Tipo de página

en: Viewing back end
pt_BR: Visualizando o painel administrativo

en: Viewing front end
pt_BR: Visualizando a interface

en: Logged in
pt_BR: Conectado

en: Current User
pt_BR: Usuário atual

en: Page Template
pt_BR: Modelo de página

en: Register
pt_BR: Cadastre-se

en: Add / Edit
pt_BR: Adicionar / Editar

en: User Form
pt_BR: Formulário de usuário

en: Page Parent
pt_BR: Ascendente da página

en: Current User Role
pt_BR: Função do usuário atual

en: Default Template
pt_BR: Modelo padrão

en: Post Template
pt_BR: Modelo de Post

en: Post Category
pt_BR: Categoria do post

en: All %s formats
pt_BR: Todos os formatos de %s

en: Attachment
pt_BR: Anexo

en: %s value is required
pt_BR: O valor %s é obrigatório

en: Show this field if
pt_BR: Mostrar este campo se

en: Conditional Logic
pt_BR: Lógica condicional

en: and
pt_BR: e

en: Local JSON
pt_BR: JSON local

en: Clone Field
pt_BR: Clonar campo

note: translators: %s a list of plugin
en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
pt_BR: Verifique, também, se todos os complementos premium (%s) estão atualizados para a versão mais recente.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
pt_BR: Esta versão inclui melhorias no seu banco de dados e requer uma atualização.

note: translators: %1 plugin name, %2 version number
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
pt_BR: Obrigado por atualizar para o %1$s v%2$s!

en: Database Upgrade Required
pt_BR: Atualização do banco de dados obrigatória

en: Options Page
pt_BR: Página de opções

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: Flexible Content
pt_BR: Conteúdo flexível

en: Repeater
pt_BR: Repetidor

en: Back to all tools
pt_BR: Voltar para todas as ferramentas

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
pt_BR: Se vários grupos de campos aparecem em uma tela de edição, as opções do primeiro grupo de campos é a que será utilizada (aquele com o menor número de ordem)

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
pt_BR: <b>Selecione</b> os itens que deverão ser <b>ocultados</b> da tela de edição

en: Hide on screen
pt_BR: Ocultar na tela

en: Send Trackbacks
pt_BR: Enviar trackbacks

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Page Attributes
pt_BR: Atributos da página

en: Format
pt_BR: Formato

en: Author
pt_BR: Autor

en: Revisions
pt_BR: Revisões

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Discussion
pt_BR: Discussão

en: Excerpt
pt_BR: Resumo

en: Content Editor
pt_BR: Editor de conteúdo

en: Permalink
pt_BR: Link permanente

en: Shown in field group list
pt_BR: Exibido na lista de grupos de campos

en: Field groups with a lower order will appear first
pt_BR: Grupos de campos com uma menor numeração aparecerão primeiro

en: Order No.
pt_BR: Nº. de ordem

en: Below fields
pt_BR: Abaixo dos campos

en: Below labels
pt_BR: Abaixo dos rótulos

en: Instruction Placement
pt_BR: Posição das instruções

en: Label Placement
pt_BR: Posição do rótulo

en: Side
pt_BR: Lateral

en: Normal (after content)
pt_BR: Normal (depois do conteúdo)

en: High (after title)
pt_BR: Superior (depois do título)

en: Position
pt_BR: Posição

en: Seamless (no metabox)
pt_BR: Integrado (sem metabox)

en: Standard (WP metabox)
pt_BR: Padrão (metabox do WP)

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Key
pt_BR: Chave

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
pt_BR: Ordem

en: Close Field
pt_BR: Fechar campo

en: class
pt_BR: classe

en: width
pt_BR: largura

en: Wrapper Attributes
pt_BR: Atributos do invólucro

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Field Type
pt_BR: Tipo de campo

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
pt_BR: Uma única palavra, sem espaços. São permitidos sublinhados (_) e traços (-).

en: Field Name
pt_BR: Nome do campo

en: This is the name which will appear on the EDIT page
pt_BR: Este é o nome que aparecerá na página de EDIÇÃO

en: Field Label
pt_BR: Rótulo do campo

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete field
pt_BR: Excluir campo

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move field to another group
pt_BR: Mover campo para outro grupo

en: Duplicate field
pt_BR: Duplicar campo

en: Edit field
pt_BR: Editar campo

en: Drag to reorder
pt_BR: Arraste para reorganizar

en: Show this field group if
pt_BR: Mostrar este grupo de campos se

en: No updates available.
pt_BR: Nenhuma atualização disponível.

note: translators: %s the url to the field group page.
en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
pt_BR: Atualização do banco de dados concluída. <a href="%s">Ver o que há de novo</a>

en: Reading upgrade tasks...
pt_BR: Lendo tarefas de atualização…

en: Upgrade failed.
pt_BR: Falha na atualização.

en: Upgrade complete.
pt_BR: Atualização concluída.

note: translators: %s the version being upgraded to. translators: %s the new ACF version
en: Upgrading data to version %s
pt_BR: Atualizando os dados para a versão %s

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
pt_BR: É extremamente recomendado que você faça backup de seu banco de dados antes de continuar. Você tem certeza que deseja fazer a atualização agora?

en: Please select at least one site to upgrade.
pt_BR: Selecione pelo menos um site para atualizar.

note: translators: %s admin dashboard url page
en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
pt_BR: Atualização do banco de dados concluída. <a href="%s">Retornar para o painel da rede</a>

en: Site is up to date
pt_BR: O site está atualizado

note: translators: %1$s current db version, %2$s available db version
en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
pt_BR: O site requer a atualização do banco de dados de %1$s para %2$s

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: Upgrade Sites
pt_BR: Atualizar sites

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
pt_BR: Os sites a seguir necessitam de uma atualização do banco de dados. Marque aqueles que você deseja atualizar e clique em %s.

en: Add rule group
pt_BR: Adicionar grupo de regras

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
pt_BR: Crie um conjunto de regras para determinar quais telas de edição usarão esses campos personalizados avançados

en: Rules
pt_BR: Regras

en: Copied
pt_BR: Copiado

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
pt_BR: Selecione os itens que deseja exportar e, em seguida, selecione o método de exportação. Exporte como JSON para exportar para um arquivo .json que você pode importar para outra instalação do ACF. Gere PHP para exportar para código PHP que você pode colocar em seu tema.

en: Select Field Groups
pt_BR: Selecionar grupos de campos

en: No field groups selected
pt_BR: Nenhum grupo de campos selecionado

en: Generate PHP
pt_BR: Gerar PHP

en: Export Field Groups
pt_BR: Exportar grupos de campos

en: Import file empty
pt_BR: Arquivo de importação vazio

en: Incorrect file type
pt_BR: Tipo de arquivo incorreto

en: Error uploading file. Please try again
pt_BR: Erro ao enviar arquivo. Tente novamente

en: Import Field Groups
pt_BR: Importar grupos de campos

en: Sync
pt_BR: Sincronizar

note: translators: %s: field group title
en: Select %s
pt_BR: Selecionar %s

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate this item
pt_BR: Duplicar este item

en: Supports
pt_BR: Suporta

en: Documentation
pt_BR: Dcoumentação

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Sync available
pt_BR: Sincronização disponível

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
pt_BR[0]: Grupo de campos sincronizado.
pt_BR[1]: %s grupos de campos sincronizados.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
pt_BR[0]: Grupo de campos duplicado.
pt_BR[1]: %s grupos de campos duplicados.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Ativo <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Ativos <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
pt_BR: Revisar sites e atualizar

en: Upgrade Database
pt_BR: Atualizar o banco de dados

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Move Field
pt_BR: Mover campo

en: Please select the destination for this field
pt_BR: Selecione o destino para este campo

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
pt_BR: O campo %1$s pode agora ser encontrado no grupo de campos %2$s

en: Move Complete.
pt_BR: Movimentação concluída.

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Field Keys
pt_BR: Chaves de campos

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Location
pt_BR: Localização

en: Null
pt_BR: Em branco

en: copy
pt_BR: copiar

en: (this field)
pt_BR: (este campo)

en: Checked
pt_BR: Marcado

en: Move Custom Field
pt_BR: Mover campo personalizado

en: No toggle fields available
pt_BR: Nenhum campo de alternância disponível

en: Field group title is required
pt_BR: O título do grupo de campos é obrigatório

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
pt_BR: Este campo não pode ser movido até que suas alterações sejam salvas

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
pt_BR: O termo “field_” não pode ser utilizado no início do nome de um campo

en: Field group draft updated.
pt_BR: Rascunho de grupo de campos atualizado.

en: Field group scheduled for.
pt_BR: Grupo de campos agendando.

en: Field group submitted.
pt_BR: Grupo de campos enviado.

en: Field group saved.
pt_BR: Grupo de campos salvo.

en: Field group published.
pt_BR: Grupo de campos publicado.

en: Field group deleted.
pt_BR: Grupo de campos excluído.

en: Field group updated.
pt_BR: Grupo de campos atualizado.

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: is not equal to
pt_BR: não é igual a

en: is equal to
pt_BR: é igual a

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Page
pt_BR: Página

en: Relational
pt_BR: Relacional

en: Choice
pt_BR: Escolha

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Field type does not exist
pt_BR: Tipo de campo não existe

en: Spam Detected
pt_BR: Spam detectado

en: Post updated
pt_BR: Post atualizado

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Validate Email
pt_BR: Validar e-mail

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Title
pt_BR: Título

en: Edit field group
pt_BR: Editar grupo de campos

en: Selection is less than
pt_BR: A seleção é menor que

en: Selection is greater than
pt_BR: A seleção é maior que

en: Value is less than
pt_BR: O valor é menor que

en: Value is greater than
pt_BR: O valor é maior que

en: Value contains
pt_BR: O valor contém

en: Value matches pattern
pt_BR: O valor corresponde ao padrão

en: Value is not equal to
pt_BR: O valor é diferente de

en: Value is equal to
pt_BR: O valor é igual a

en: Has no value
pt_BR: Não tem valor

en: Has any value
pt_BR: Tem qualquer valor

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

note: translators: %d is the number of fields that require attention
en: %d fields require attention
pt_BR: %d campos requerem atenção

en: 1 field requires attention
pt_BR: 1 campo requer atenção

en: Validation failed
pt_BR: Falha na validação

en: Validation successful
pt_BR: Validação bem-sucedida

en: Restricted
pt_BR: Restrito

en: Collapse Details
pt_BR: Recolher detalhes

en: Expand Details
pt_BR: Expandir detalhes

en: Uploaded to this post
pt_BR: Enviado para este post

[ctx: verb]
en: Update
pt_BR: Atualizar

[ctx: verb]
en: Edit
pt_BR: Editar

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
pt_BR: As alterações feitas serão perdidas se você sair desta página

en: File type must be %s.
pt_BR: O tipo de arquivo deve ser %s.

en: or
pt_BR: ou

en: File size must not exceed %s.
pt_BR: O tamanho do arquivo não deve exceder %s.

en: File size must be at least %s.
pt_BR: O tamanho do arquivo deve ter pelo menos %s.

en: Image height must not exceed %dpx.
pt_BR: A altura da imagem não pode ser maior que %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
pt_BR: A altura da imagem deve ter pelo menos %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
pt_BR: A largura da imagem não pode ser maior que %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
pt_BR: A largura da imagem deve ter pelo menos %dpx.

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: Full Size
pt_BR: Tamanho original

en: Large
pt_BR: Grande

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: (no label)
pt_BR: (sem rótulo)

en: Sets the textarea height
pt_BR: Define a altura da área de texto

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Text Area
pt_BR: Área de texto

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
pt_BR: Anexar uma caixa de seleção adicional para alternar todas as escolhas

en: Save 'custom' values to the field's choices
pt_BR: Salvar valores "personalizados" nas escolhas do campo

en: Allow 'custom' values to be added
pt_BR: Permite adicionar valores personalizados

en: Add new choice
pt_BR: Adicionar nova escolha

en: Toggle All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Allow Archives URLs
pt_BR: Permitir URLs de arquivos

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Page Link
pt_BR: Link da página

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Name
pt_BR: Nome

en: %s added
pt_BR: %s adicionado(a)

en: %s already exists
pt_BR: %s já existe

en: User unable to add new %s
pt_BR: O usuário não pode adicionar um novo %s

en: Term ID
pt_BR: ID do termo

en: Term Object
pt_BR: Objeto de termo

en: Load value from posts terms
pt_BR: Carrega valores a partir de termos de posts

en: Load Terms
pt_BR: Carregar termos

en: Connect selected terms to the post
pt_BR: Conecta os termos selecionados ao post

en: Save Terms
pt_BR: Salvar termos

en: Allow new terms to be created whilst editing
pt_BR: Permitir que novos termos sejam criados durante a edição

en: Create Terms
pt_BR: Criar termos

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de opção

en: Single Value
pt_BR: Um único valor

en: Multi Select
pt_BR: Seleção múltipla

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de seleção

en: Multiple Values
pt_BR: Múltiplos valores

en: Select the appearance of this field
pt_BR: Selecione a aparência deste campo

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Select the taxonomy to be displayed
pt_BR: Selecione a taxonomia que será exibida

[ctx: No Terms]
en: No %s
pt_BR: Sem %s

en: Value must be equal to or lower than %d
pt_BR: O valor deve ser igual ou menor que %d

en: Value must be equal to or higher than %d
pt_BR: O valor deve ser igual ou maior que %d

en: Value must be a number
pt_BR: O valor deve ser um número

en: Number
pt_BR: Número

en: Save 'other' values to the field's choices
pt_BR: Salvar valores de "outros" nas escolhas do campo

en: Add 'other' choice to allow for custom values
pt_BR: Adicionar escolha de "outros" para permitir valores personalizados

en: Radio Button
pt_BR: Botão de opção

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
pt_BR: Defina um endpoint para a sanfona anterior parar. Esta sanfona não será visível.

en: Allow this accordion to open without closing others.
pt_BR: Permitir abrir este item sem fechar os demais.

en: Multi-Expand
pt_BR: Multi-expansão

en: Display this accordion as open on page load.
pt_BR: Exibir esta sanfona como aberta ao carregar a página.

en: Open
pt_BR: Aberta

en: Accordion
pt_BR: Sanfona

en: Restrict which files can be uploaded
pt_BR: Limita quais arquivos podem ser enviados

en: File ID
pt_BR: ID do arquivo

en: File URL
pt_BR: URL do Arquivo

en: File Array
pt_BR: Array do arquivo

en: Add File
pt_BR: Adicionar arquivo

en: No file selected
pt_BR: Nenhum arquivo selecionado

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Update File
pt_BR: Atualizar arquivo

en: Edit File
pt_BR: Editar arquivo

en: Select File
pt_BR: Selecionar arquivo

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Password
pt_BR: Senha

en: Specify the value returned
pt_BR: Especifica o valor devolvido.

en: Use AJAX to lazy load choices?
pt_BR: Usar AJAX para carregar escolhas de forma atrasada?

en: Enter each default value on a new line
pt_BR: Digite cada valor padrão em uma nova linha

[ctx: verb]
en: Select
pt_BR: Selecionar

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
pt_BR: Falha ao carregar

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
pt_BR: Pesquisando&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
pt_BR: Carregando mais resultados&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
note: translators: %d - maximum number of items that can be selected in the select field
en: You can only select %d items
pt_BR: Você só pode selecionar %d itens

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
pt_BR: Você só pode selecionar 1 item

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
note: translators: %d - number of characters that should be removed from select field
en: Please delete %d characters
pt_BR: Exclua %d caracteres

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
pt_BR: Exclua 1 caractere

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
note: translators: %d - number of characters to enter into select field input
en: Please enter %d or more characters
pt_BR: Digite %d ou mais caracteres

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
pt_BR: Digite 1 ou mais caracteres

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
pt_BR: Não foi possível encontrar correspondências

[ctx: Select2 JS matches_n]
note: translators: %d - number of results available in select field
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
pt_BR: %d resultados disponíveis, use as setas para cima ou baixo para navegar.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
pt_BR: Um resultado disponível, aperte Enter para selecioná-lo.

[ctx: noun]
en: Select
pt_BR: Seleção

en: User ID
pt_BR: ID do usuário

en: User Object
pt_BR: Objeto de usuário

en: User Array
pt_BR: Array do usuário

en: All user roles
pt_BR: Todas as funções de usuário

en: Filter by Role
pt_BR: Filtrar por função

en: User
pt_BR: Usuário

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Select Color
pt_BR: Selecionar cor

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Color Picker
pt_BR: Seletor de cor

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
pt_BR: Selecionar

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
pt_BR: Concluído

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
pt_BR: Agora

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
pt_BR: Fuso horário

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
pt_BR: Microssegundo

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
pt_BR: Milissegundo

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
pt_BR: Segundo

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
pt_BR: Minuto

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
pt_BR: Hora

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
pt_BR: Horário

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
pt_BR: Selecione o horário

en: Date Time Picker
pt_BR: Seletor de data e horário

en: Left aligned
pt_BR: Alinhado à esquerda

en: Top aligned
pt_BR: Alinhado ao topo

en: Placement
pt_BR: Posição

en: Tab
pt_BR: Aba

en: Value must be a valid URL
pt_BR: O valor deve ser um URL válido

en: Link URL
pt_BR: URL do link

en: Link Array
pt_BR: Array do link

en: Opens in a new window/tab
pt_BR: Abre em uma nova janela/aba

en: Select Link
pt_BR: Selecionar link

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Step Size
pt_BR: Tamanho da escala

en: Maximum Value
pt_BR: Valor máximo

en: Minimum Value
pt_BR: Valor mínimo

en: Range
pt_BR: Intervalo

en: Both (Array)
pt_BR: Ambos (Array)

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Value
pt_BR: Valor

en: red : Red
pt_BR: vermelho : Vermelho

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
pt_BR: Para mais controle, você pode especificar tanto os valores quanto os rótulos, como nos exemplos:

en: Enter each choice on a new line.
pt_BR: Digite cada escolha em uma nova linha.

en: Choices
pt_BR: Escolhas

en: Button Group
pt_BR: Grupo de botões

en: Allow Null
pt_BR: Permitir "em branco"

en: Parent
pt_BR: Ascendente

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
pt_BR: O TinyMCE não será carregado até que o campo seja clicado

en: Delay Initialization
pt_BR: Atrasar inicialização

en: Show Media Upload Buttons
pt_BR: Mostrar botões de envio de mídia

en: Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas

en: Text Only
pt_BR: Apenas texto

en: Visual Only
pt_BR: Apenas visual

en: Visual & Text
pt_BR: Visual e texto

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Click to initialize TinyMCE
pt_BR: Clique para carregar o TinyMCE

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
pt_BR: Texto

en: Value must not exceed %d characters
pt_BR: O valor não deve exceder %d caracteres

en: Leave blank for no limit
pt_BR: Deixe em branco para não ter limite

en: Character Limit
pt_BR: Limite de caracteres

en: Appears after the input
pt_BR: Exibido depois do campo

en: Append
pt_BR: Sufixo

en: Appears before the input
pt_BR: Exibido antes do campo

en: Prepend
pt_BR: Prefixo

en: Appears within the input
pt_BR: Exibido dentro do campo

en: Placeholder Text
pt_BR: Texto de marcação

en: Appears when creating a new post
pt_BR: Aparece ao criar um novo post

en: Text
pt_BR: Texto

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
pt_BR[0]: %1$s requer ao menos %2$s seleção
pt_BR[1]: %1$s requer ao menos %2$s seleções

en: Post ID
pt_BR: ID do post

en: Post Object
pt_BR: Objeto de post

en: Maximum Posts
pt_BR: Máximo de posts

en: Minimum Posts
pt_BR: Mínimo de posts

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Selected elements will be displayed in each result
pt_BR: Os elementos selecionados serão exibidos em cada resultado

en: Elements
pt_BR: Elementos

en: Taxonomy
pt_BR: Taxonomia

en: Post Type
pt_BR: Tipo de post

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: All taxonomies
pt_BR: Todas as taxonomias

en: Filter by Taxonomy
pt_BR: Filtrar por taxonomia

en: All post types
pt_BR: Todos os tipos de posts

en: Filter by Post Type
pt_BR: Filtrar por tipo de post

en: Search...
pt_BR: Pesquisar...

en: Select taxonomy
pt_BR: Selecionar taxonomia

en: Select post type
pt_BR: Selecionar tipo de post

en: No matches found
pt_BR: Não foi possível encontrar correspondências

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Maximum values reached ( {max} values )
pt_BR: Máximo de valores alcançado ({max} valores)

en: Relationship
pt_BR: Relação

en: Comma separated list. Leave blank for all types
pt_BR: Lista separada por vírgulas. Deixe em branco para permitir todos os tipos

en: Allowed File Types
pt_BR: Tipos de arquivos permitidos

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: File size
pt_BR: Tamanho do arquivo

en: Restrict which images can be uploaded
pt_BR: Limita as imagens que podem ser enviadas

en: Minimum
pt_BR: Mínimo

en: Uploaded to post
pt_BR: Anexado ao post

en: All
pt_BR: Tudo

en: Limit the media library choice
pt_BR: Limitar a escolha da biblioteca de mídia

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Preview Size
pt_BR: Tamanho da pré-visualização

en: Image ID
pt_BR: ID da imagem

en: Image URL
pt_BR: URL da imagem

en: Image Array
pt_BR: Array da imagem

en: Specify the returned value on front end
pt_BR: Especifica o valor devolvido na interface

en: Return Value
pt_BR: Valor devolvido

en: Add Image
pt_BR: Adicionar imagem

en: No image selected
pt_BR: Nenhuma imagem selecionada

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Edit
pt_BR: Editar

en: All images
pt_BR: Todas as imagens

en: Update Image
pt_BR: Atualizar imagem

en: Edit Image
pt_BR: Editar imagem

en: Select Image
pt_BR: Selecionar imagem

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
pt_BR: Permitir que a marcação HTML seja exibida como texto ao invés de ser renderizada

en: Escape HTML
pt_BR: Ignorar HTML

en: No Formatting
pt_BR: Sem formatação

en: Automatically add &lt;br&gt;
pt_BR: Adicionar &lt;br&gt; automaticamente

en: Automatically add paragraphs
pt_BR: Adicionar parágrafos automaticamente

en: Controls how new lines are rendered
pt_BR: Controla como as novas linhas são renderizadas

en: New Lines
pt_BR: Novas linhas

en: Week Starts On
pt_BR: Início da semana

en: The format used when saving a value
pt_BR: O formato usado ao salvar um valor

en: Save Format
pt_BR: Salvar formato

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
pt_BR: Sem

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
pt_BR: Anterior

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
pt_BR: Seguinte

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
pt_BR: Hoje

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
pt_BR: Concluído

en: Date Picker
pt_BR: Seletor de data

en: Width
pt_BR: Largura

en: Embed Size
pt_BR: Tamanho do código incorporado

en: Enter URL
pt_BR: Digite o URL

en: Text shown when inactive
pt_BR: Texto exibido quando inativo

en: Off Text
pt_BR: Texto "Inativo"

en: Text shown when active
pt_BR: Texto exibido quando ativo

en: On Text
pt_BR: Texto "Ativo"

en: Stylized UI
pt_BR: Interface estilizada

en: Default Value
pt_BR: Valor padrão

en: Displays text alongside the checkbox
pt_BR: Exibe texto ao lado da caixa de seleção

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: True / False
pt_BR: Verdadeiro / Falso

en: Row
pt_BR: Linha

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Block
pt_BR: Bloco

en: Specify the style used to render the selected fields
pt_BR: Especifique o estilo utilizado para exibir os campos selecionados

en: Sub Fields
pt_BR: Subcampos

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Customize the map height
pt_BR: Personalizar a altura do mapa

en: Height
pt_BR: Altura

en: Set the initial zoom level
pt_BR: Definir o nível de zoom inicial

en: Center the initial map
pt_BR: Centralizar o mapa inicial

en: Center
pt_BR: Centralizar

en: Search for address...
pt_BR: Pesquisar endereço...

en: Find current location
pt_BR: Encontrar a localização atual

en: Clear location
pt_BR: Limpar localização

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Sorry, this browser does not support geolocation
pt_BR: O seu navegador não suporta o recurso de geolocalização

en: Google Map
pt_BR: Mapa do Google

en: The format returned via template functions
pt_BR: O formato devolvido por meio de funções de modelo

en: Return Format
pt_BR: Formato devolvido

en: Custom:
pt_BR: Personalizado:

en: The format displayed when editing a post
pt_BR: O formato exibido ao editar um post

en: Display Format
pt_BR: Formato de exibição

en: Time Picker
pt_BR: Seletor de horário

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Desativado <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Desativados <span class="count">(%s)</span>

en: No Fields found in Trash
pt_BR: Não foi possível encontrar campos na lixeira

en: No Fields found
pt_BR: Não foi possível encontrar campos

en: Search Fields
pt_BR: Pesquisar campos

en: View Field
pt_BR: Ver campo

en: New Field
pt_BR: Novo campo

en: Edit Field
pt_BR: Editar campo

en: Add New Field
pt_BR: Adicionar novo campo

en: Field
pt_BR: Campo

en: Fields
pt_BR: Campos

en: No Field Groups found in Trash
pt_BR: Não foi possível encontrar grupos de campos na lixeira

en: No Field Groups found
pt_BR: Não foi possível encontrar grupos de campos

en: Search Field Groups
pt_BR: Pesquisar grupos de campos

en: View Field Group
pt_BR: Ver grupo de campos

en: New Field Group
pt_BR: Novo grupo de campos

en: Edit Field Group
pt_BR: Editar grupo de campos

en: Add New Field Group
pt_BR: Adicionar novo grupo de campos

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Field Group
pt_BR: Grupo de campos

en: Field Groups
pt_BR: Grupos de campos

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
pt_BR: Personalize o WordPress com campos poderosos, profissionais e intuitivos.

en: Block type name is required.
pt_BR: O nome do bloco é obrigatório.

note: translators: The name of the block type
en: Block type "%s" is already registered.
pt_BR: Tipo de bloco "%s" já está registrado.

en: Switch to Edit
pt_BR: Alternar para edição

en: Switch to Preview
pt_BR: Alternar para visualização

en: Change content alignment
pt_BR: Mudar alinhamento do conteúdo

note: translators: %s: Block type title
en: %s settings
pt_BR: Configurações de %s

en: This block contains no editable fields.
pt_BR: Este bloco não contém campos editáveis.

note: translators: %s: an admin URL to the field group edit screen
en: Assign a <a href="%s" target="_blank">field group</a> to add fields to this block.
pt_BR: Atribua um <a href="%s" target="_blank">grupo de campos</a> para adicionar campos a este bloco.

en: Options Updated
pt_BR: Opções atualizadas

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%2$s" target="_blank">details & pricing</a>.
pt_BR: Para ativar as atualizações, digite sua chave de licença na página <a href="%1$s">atualizações</a>. Se você não tiver uma chave de licença, consulte <a href="%2$s" target="_blank">detalhes e preços</a>.

en: <b>ACF Activation Error</b>. Your defined license key has changed, but an error occurred when deactivating your old licence
pt_BR: <b>Erro de ativação do ACF</b>. Sua chave de licença definida mudou, mas ocorreu um erro ao desativar sua licença antiga

en: <b>ACF Activation Error</b>. Your defined license key has changed, but an error occurred when connecting to activation server
pt_BR: <b>Erro de ativação do ACF</b>. Sua chave de licença definida foi alterada, mas ocorreu um erro ao conectar-se ao servidor de ativação

en: <b>ACF Activation Error</b>
pt_BR: <b>Erro de ativação do ACF</b>

en: <b>ACF Activation Error</b>. An error occurred when connecting to activation server
pt_BR: <b>Erro de ativação do ACF</b>. Ocorreu um erro ao conectar ao servidor de ativação

en: Check Again
pt_BR: Conferir novamente

en: <b>ACF Activation Error</b>. Could not connect to activation server
pt_BR: <b>Erro de ativação do ACF</b>. Não foi possível conectar ao servidor de ativação

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
pt_BR: Nenhum grupo de campos personalizados encontrado para esta página de opções. <a href="%s">Crie um grupo de campos personalizados</a>

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
pt_BR: <b>Erro</b>. Não foi possível se conectar ao servidor de atualização

en: <b>Error</b>. Could not authenticate update package. Please check again or deactivate and reactivate your ACF PRO license.
pt_BR: <b>Erro</b>. Não foi possível autenticar o pacote de atualização. Verifique novamente ou desative e reative sua licença ACF PRO.

en: <b>Error</b>. Your license for this site has expired or been deactivated. Please reactivate your ACF PRO license.
pt_BR: <b>Erro</b>. Sua licença para este site expirou ou foi desativada. Reative sua licença ACF PRO.

en: Allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
pt_BR: Permite selecionar e exibir os campos existentes. Ele não duplica nenhum campo no banco de dados, mas carrega e exibe os campos selecionados em tempo de execução. O campo Clonar pode se substituir pelos campos selecionados ou exibir os campos selecionados como um grupo de subcampos.

en: Select one or more fields you wish to clone
pt_BR: Selecione um ou mais campos que deseja clonar

en: Display
pt_BR: Exibir

en: Specify the style used to render the clone field
pt_BR: Especifique o estilo utilizado para exibir os campos de clone

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
pt_BR: Grupo (exibe os campos selecionados em um grupo dentro deste campo)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
pt_BR: Integrado (substitui este campo pelos campos selecionados)

en: Labels will be displayed as %s
pt_BR: Os rótulos serão exibidos como %s

en: Prefix Field Labels
pt_BR: Prefixo nos rótulos do campo

en: Values will be saved as %s
pt_BR: Valores serão salvos como %s

en: Prefix Field Names
pt_BR: Prefixo nos nomes do campo

en: Unknown field
pt_BR: Campo desconhecido

en: Unknown field group
pt_BR: Grupo de campos desconhecido

en: All fields from %s field group
pt_BR: Todos os campos do grupo de campos %s

en: Allows you to define, create and manage content with total control by creating layouts that contain subfields that content editors can choose from.
pt_BR: Permite definir, criar e gerenciar conteúdo com controle total, criando layouts que contêm subcampos que os editores de conteúdo podem escolher.

en: Add Row
pt_BR: Adicionar linha

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
pt_BR: Este campo requer pelo menos {min} {label} {identifier}

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
pt_BR: Este campo tem um limite de {max} {label} {identifier}

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
pt_BR: {available} {label} {identifier} disponível (máx. {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
pt_BR: {required} {label} {identifier} necessário (mín. {min})

en: Flexible Content requires at least 1 layout
pt_BR: Conteúdo flexível requer pelo menos 1 layout

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
pt_BR: Clique no botão "%s" abaixo para começar a criar seu layout

en: Add layout
pt_BR: Adicionar layout

en: Duplicate layout
pt_BR: Duplicar layout

en: Remove layout
pt_BR: Remover layout

en: Click to toggle
pt_BR: Clique para alternar

en: Delete Layout
pt_BR: Excluir layout

en: Duplicate Layout
pt_BR: Duplicar layout

en: Add New Layout
pt_BR: Adicionar novo layout

en: Add Layout
pt_BR: Adicionar layout

en: Min
pt_BR: Mín

en: Max
pt_BR: Máx

en: Minimum Layouts
pt_BR: Mínimo de layouts

en: Maximum Layouts
pt_BR: Máximo de layouts

en: Button Label
pt_BR: Rótulo do botão

en: %s must be of type array or null.
pt_BR: %s deve ser um array de tipos ou nulo.

en: %1$s must contain at least %2$s %3$s layout. | %1$s must contain at least %2$s %3$s layouts.
pt_BR[0]: %1$s precisa conter no mínimo %2$s layout.
pt_BR[1]: %1$s precisa conter no mínimo %2$s layouts.

en: %1$s must contain at most %2$s %3$s layout. | %1$s must contain at most %2$s %3$s layouts.
pt_BR[0]: %1$s deve conter no máximo %2$s layout de %3$s.
pt_BR[1]: %1$s deve conter no máximo %2$s layouts de %3$s.

en: An interactive interface for managing a collection of attachments, such as images.
pt_BR: Uma interface interativa para gerenciar uma coleção de anexos, como imagens.

en: Add Image to Gallery
pt_BR: Adicionar imagem na galeria

en: Maximum selection reached
pt_BR: Seleção máxima alcançada

en: Length
pt_BR: Duração

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Alt Text
pt_BR: Texto alternativo

en: Add to gallery
pt_BR: Adicionar à galeria

en: Bulk actions
pt_BR: Ações em massa

en: Sort by date uploaded
pt_BR: Ordenar por data de envio

en: Sort by date modified
pt_BR: Ordenar por data de modificação

en: Sort by title
pt_BR: Ordenar por título

en: Reverse current order
pt_BR: Ordem atual inversa

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Minimum Selection
pt_BR: Seleção mínima

en: Maximum Selection
pt_BR: Seleção máxima

en: Allowed file types
pt_BR: Tipos de arquivos permitidos

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Specify where new attachments are added
pt_BR: Especifique onde novos anexos são adicionados

en: Append to the end
pt_BR: Anexar ao final

en: Prepend to the beginning
pt_BR: Anexar ao início

en: Maximum rows reached ({max} rows)
pt_BR: Máximo de linhas alcançado ({max} linhas)

en: Error loading page
pt_BR: Erro ao carregar página

en: Order will be assigned upon save
pt_BR: A ordenação será atribuída ao salvar

en: Useful for fields with a large number of rows.
pt_BR: Útil para campos com um grande número de linhas.

en: Rows Per Page
pt_BR: Linhas por página

en: Set the number of rows to be displayed on a page.
pt_BR: Define o número de linhas a serem exibidas em uma página.

en: Minimum Rows
pt_BR: Mínimo de linhas

en: Maximum Rows
pt_BR: Máximo de linhas

en: Collapsed
pt_BR: Recolhido

en: Select a sub field to show when row is collapsed
pt_BR: Selecione um subcampo para mostrar quando a linha for recolhida

en: Invalid field key or name.
pt_BR: Chave ou nome de campo inválidos.

en: There was an error retrieving the field.
pt_BR: Ocorreu um erro ao recuperar o campo.

en: Click to reorder
pt_BR: Clique para reordenar

en: Add row
pt_BR: Adicionar linha

en: Duplicate row
pt_BR: Duplicar linha

en: Remove row
pt_BR: Remover linha

en: Current Page
pt_BR: Página atual

en: First Page
pt_BR: Primeira página

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page, 2: Total pages.
en: %1$s of %2$s
pt_BR: %1$s de %2$s

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

en: Last Page
pt_BR: Última página

en: No block types exist
pt_BR: Nenhum tipo de bloco existente

en: No options pages exist
pt_BR: Não existe nenhuma página de opções

en: Deactivate License
pt_BR: Desativar licença

en: Activate License
pt_BR: Ativar licença

en: License Information
pt_BR: Informação da licença

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
pt_BR: Para desbloquear atualizações, digite sua chave de licença abaixo. Se você não tiver uma chave de licença, consulte <a href="%s" target="_blank">detalhes e preços</a>.

en: License Key
pt_BR: Chave de licença

en: Your license key is defined in wp-config.php.
pt_BR: Sua chave de licença é definida em wp-config.php.

en: Retry Activation
pt_BR: Tentar ativação novamente

en: Update Information
pt_BR: Informação da atualização

en: Current Version
pt_BR: Versão atual

en: Latest Version
pt_BR: Versão mais recente

en: Update Available
pt_BR: Atualização disponível

en: Upgrade Notice
pt_BR: Aviso de atualização

en: Check For Updates
pt_BR: Verificar atualizações

en: Enter your license key to unlock updates
pt_BR: Digite sua chave de licença para desbloquear atualizações

en: Update Plugin
pt_BR: Atualizar plugin

en: Please reactivate your license to unlock updates
pt_BR: Reative sua licença para desbloquear as atualizações
