Advanced Custom Fields - en to uk translation catalogue (963 entries)

en: #
uk: №

en: %1$d Field Groups, %2$d Custom Post Types, %3$d Taxonomies
uk: %1$d груп полів, %2$d користувацьких типів записів, %3$d таксономій

en: %1$d Post Types, %2$d Blocks
uk: %1$d типів записів, %2$d блоків

en: %1$s is not one of %2$s
uk: %1$s не належить до %2$s

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
uk[0]: %1$s вимагає принаймні %2$s вибір
uk[1]: %1$s вимагає принаймні %2$s виділення
uk[2]: %1$s вимагає принаймні %2$s виділень

en: %d fields require attention
uk: %d поле потребує уваги

en: %s (Successful task performed) | %s (Successful tasks performed)
uk[0]: %s (Завдання успішно виконано)
uk[1]: %s (Завдання успішно виконано)
uk[2]: %s (Завдань успішно виконано)

en: %s Archives
uk: Архіви %s

en: %s Attributes
uk: Атрибути %s

en: %s Field
uk: Поле %s

en: %s Link
uk: %s Посилання

en: %s added
uk: %s доданий

en: %s already exists
uk: %s вже існує

en: %s fields
uk: Поля %s

en: %s list
uk: %s перелік

en: %s list navigation
uk: Навігація списком %s

en: %s published privately.
uk: %s публікуються приватно.

en: %s published.
uk: %s опубліковано.

en: %s reverted to draft.
uk: %s повернуто в чернетку.

en: %s scheduled.
uk: %s заплановано.

en: %s updated.
uk: %s оновлено.

en: %s value is required
uk: %s значення обов'язкове

en: '%s' is not a valid email address
uk: '%s' неправильна адреса електронної пошти

en: (Duplicated from %s)
uk: (Дубльовано з %s)

en: (no label)
uk: (без мітки)

en: (no title)
uk: (без назви)

en: (this field)
uk: (це поле)

en: 1 field requires attention
uk: 1 поле потребує уваги

en: 4 Months Free
uk: 4 місяці безкоштовно

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
uk: <a href="%s" target="_blank">Документація</a>. Наша розширена документація містить посилання та інструкції щодо більшості ситуацій, з якими ви можете зіткнутися.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
uk: <a href="%s" target="_blank">Служба Підтримки</a>. Фахівці Служби підтримки в нашому довідковому бюро допоможуть вирішити ваші більш детальні технічні завдання.

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
uk: <b>Помилка</b>. Неможливо під’єднатися до сервера оновлення

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
uk: <b>Оберіть</b> що <b>ховати</b> з екрану редагування/створення.

en: <strong>Error</strong>: %s
uk: <strong>Помилка</strong>: %s

en: A link to a %s
uk: Посилання на %s

en: A link to a %s.
uk: Посилання на %s.

en: A link to a post.
uk: Посилання на запис.

en: A link to a tag
uk: Посилання на позначку

en: A post type with this key already exists
uk: Тип запису з цим ключем уже існує

en: A taxonomy with this key already exists
uk: Таксономія з таким ключем вже існує

en: ACF AI
uk: ACF ШІ

en: ACF Custom Post Types
uk: Власні Типи Запису ACF

en: ACF Custom Taxonomies
uk: Користувацькі таксономії ACF

en: ACF custom post type created successfully
uk: Тип власних записів ACF успішно створено

en: ACF custom taxonomy created successfully
uk: Користувацьку таксономію ACF успішно створено

en: ACF saved your changes to the database, but could not update the Local JSON file. Check that the configured Local JSON save path is writable.
uk: ACF зберегло ваші зміни в базі даних, але не змогло оновити локальний файл JSON. Перевірте, чи має налаштований шлях збереження локального файлу JSON права на запис.

en: AI Actions Executed
uk: Виконані дії ШІ

en: AI Context Description
uk: Опис контексту для ШІ

en: AI Description
uk: Опис для ШІ

en: AI Execution Errors
uk: Помилки виконання ШІ

en: AI Guidance for Post Type
uk: Настанови ШІ для типу записів

en: AI Guidance for Taxonomy
uk: Настанови ШІ для таксономії

en: AI Support
uk: Підтримка ШІ

en: AI-Ready Objects
uk: Об’єкти, готові до ШІ

en: Abilities API
uk: API можливості

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Activate
uk: Активувати

en: Activate License
uk: Активувати ліцензію

en: Activate this item
uk: Активувати цей елемент

en: Active
uk: Діючий

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Активні <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Активні <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Активні <span class="count">(%s)</span>

en: Active Plugins
uk: Активні плагіни

en: Active Theme
uk: Активна тема

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
uk: Активні таксономії увімкнені та зареєстровані в WordPress.

en: Add
uk: Додати

en: Add 'other' choice to allow for custom values
uk: Додати вибір 'Інше', для користувацьких значень

en: Add / Edit
uk: Додати / Редагувати

en: Add Field
uk: Додати поле

en: Add Field Group
uk: Додати групу полів

en: Add File
uk: Додати файл

en: Add Image
uk: Додати зображення

en: Add Image to Gallery
uk: Додати зображення до галереї

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New %s
uk: Додати новий %s

en: Add New Field
uk: Додати нове поле

en: Add New Field Group
uk: Додати нову групу полів

en: Add New Item
uk: Додати новий елемент

en: Add New Layout
uk: Додати новий шаблон

en: Add New Post
uk: Додати новий запис

en: Add New Post Type
uk: Додати новий тип запису

en: Add New Tag
uk: Додати нову позначку

en: Add New Taxonomy
uk: Додати нову таксономію

en: Add Options Page
uk: Сторінка додавання параметрів

en: Add Or Remove Items
uk: Додати або видалити елементи

en: Add Page Icon
uk: Додати іконку сторінки

en: Add Post Type
uk: Додати тип запису

en: Add Row
uk: Додати рядок

en: Add Taxonomy
uk: Додати таксономію

en: Add Your First Field
uk: Додайте своє перше поле

en: Add a short explanation of what this field group is for. The clearer your description, the better the AI's output will be.
uk: Додайте короткий опис призначення цієї групи полів. Чим чіткіший опис, тим кращим буде результат ШІ.

en: Add a short explanation of what this post type is for. The clearer your description, the better the AI's output will be.
uk: Додайте короткий опис призначення цього типу записів. Чим чіткіший опис, тим кращим буде результат ШІ.

en: Add a short explanation of what this taxonomy is for. The clearer your description, the better the AI's output will be.
uk: Додайте короткий опис призначення цієї таксономії. Чим чіткіший опис, тим кращим буде результат ШІ.

en: Add fields
uk: Добавити поле

en: Add layout
uk: Додати шаблон

en: Add new choice
uk: Додати новий вибір

en: Add or remove %s
uk: Додати або видалити %s

en: Add or remove tags
uk: Додати чи видалити позначки

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Add rule group
uk: Додати групу умов

en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
uk: Додайте цей %s до правил розташування вибраних груп полів.

en: Add title
uk: Додати заголовок

en: Add to gallery
uk: Додати до галереї

en: Advanced
uk: Розширене

en: Advanced Configuration
uk: Розширена конфігурація

en: Advanced Custom Fields PRO
uk: Додаткові поля Pro

en: Advanced Settings
uk: Розширені налаштування

en: Airplane Icon
uk: Іконка літака

en: Album Icon
uk: Іконка альбому

en: All
uk: Всі

en: All %s
uk: Всі %s

en: All %s formats
uk: Всі %s формати

en: All Items
uk: Всі елементи

en: All Posts
uk: Всі записи

en: All Tags
uk: Всі позначки

en: All Types
uk: Всі типи

en: All images
uk: Усі зображення

en: All post types
uk: Всі типи матеріалів

en: All taxonomies
uk: Всі таксономії

en: All user roles
uk: Всі ролі користувачів

en: Allow AI Access
uk: Дозволити доступ для ШІ

en: Allow AI Access to Field Data
uk: Дозволити ШІ доступ до даних полів

en: Allow AI Access to Post Content
uk: Дозволити ШІ доступ до вмісту записів

en: Allow AI Access to Taxonomy Terms
uk: Дозволити ШІ доступ до термінів таксономії

en: Allow AI systems to access and modify this content through the WordPress Abilities API.
uk: Дозволити системам ШІ отримувати доступ і змінювати цей вміст через API можливості WordPress.

en: Allow Archives URLs
uk: Дозволити URL архівів

en: Allow Null
uk: Дозволити нуль

en: Allowed File Types
uk: Дозволені типи файлів

en: Allowed file types
uk: Дозволені типи файлів

en: Alt Text
uk: Альтернативний текст

en: Amazon Icon
uk: Ікона Amazon

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
uk: Інтерактивний інтерфейс для вибору дати та часу. Формат повернення дати можна налаштувати за допомогою налаштувань поля.

en: Analytics Icon
uk: Іконка аналітики

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Appears after the input
uk: Розміщується в кінці поля

en: Appears before the input
uk: Розміщується на початку поля

en: Appears when creating a new post
uk: З'являється при створенні нового матеріалу

en: Appears within the input
uk: Показується, якщо поле порожнє

en: Append
uk: Після поля

en: Append to the end
uk: Розміщується в кінці

en: Archive
uk: Архів

en: Archives
uk: Архіви

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Assign Terms Capability
uk: Можливість призначення термінів

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
uk: Призначте батьківський елемент для створення ієрархії. "Джаз" наприклад може бути батьком для "бібоп" і "біг-бенд"

en: At the top of the editor screen when editing a term.
uk: У верхній частині екрана редактора під час редагування елемента.

en: At the top of the editor screen when editing an item.
uk: У верхній частині екрана редактора під час редагування елемента.

en: Attachment
uk: Вкладений файл

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Author
uk: Автор

en: Automatically add &lt;br&gt;
uk: Автоматичне перенесення рядків (додається теґ &lt;br&gt;)

en: Automatically add JSON-LD data for fields on this post type
uk: Автоматично додавати JSON-LD дані для полів цього типу записів

en: Automatically add paragraphs
uk: Автоматично додавати абзаци

en: Awaiting save
uk: Чекає збереження

en: Back to all tools
uk: Повернутися до всіх інструментів

en: Backup Icon
uk: Резервне копіювання - іконка

en: Base URL
uk: Базовий URL

en: Basic
uk: Загальне

en: Basic Settings
uk: Базові налаштування

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
uk: Перш ніж створювати свою першу групу полів, ми рекомендуємо спочатку прочитати наш посібник <a href="%s" target="_blank"> Початок роботи </a>, щоб ознайомитись із філософією та найкращими практиками плагіна.

en: Below fields
uk: Під полями

en: Below labels
uk: Під ярликами

en: Bidirectional
uk: Двонаправлений

en: Block
uk: Блок

en: Blocks
uk: Блоки

en: Book Icon
uk: Книга - іконка

en: Both (Array)
uk: Галочка

en: Browse Fields
uk: Перегляд полів

en: Building Icon
uk: Будівля - іконка

en: Bulk actions
uk: Масові дії

en: Button Group
uk: Група кнопок

en: Button Icon
uk: Іконка кнопки

en: Button Label
uk: Текст для кнопки

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Caption
uk: Підпис

en: Cart Icon
uk: Іконка кошика

en: Categories
uk: Категорії

en: Category
uk: Категорія

en: Category Icon
uk: Іконка категорії

en: Center
uk: По центру

en: Center the initial map
uk: Відцентруйте початкову карту

en: Character Limit
uk: Ліміт символів

en: Chat Icon
uk: Чат- іконка

en: Check Again
uk: Перевірити знову

en: Checkbox
uk: Галочка

en: Checked
uk: Перевірено

en: Child Page (has parent)
uk: Дочірня сторінка (має батьківську)

en: Choice
uk: Вибір

en: Choices
uk: Варіанти вибору

en: Choose From Most Used
uk: Виберіть з найбільш використовуваних

en: Choose from the most used %s
uk: Обрати з найбільш використовуваних %s

en: Choose from the most used tags
uk: Виберіть з-поміж найбільш використовуваних позначок

en: Class "%s" does not exist.
uk: Клас "%s" не існує.

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear color
uk: Очистити колір

en: Clear location
uk: Очистити розміщення

en: Click to initialize TinyMCE
uk: Натисніть, щоб ініціалізувати TinyMCE

en: Clone Field
uk: Клонувати поле

en: Close
uk: Закрити

en: Close Field
uk: Закрити поле

en: Close Modal
uk: Закрити модаль

en: Close modal
uk: Закрити модаль

en: Collapse Details
uk: Згорнути деталі

en: Color Picker
uk: Вибір кольору

en: Color value
uk: Значення кольору

en: Comma separated list. Leave blank for all types
uk: Перелік, розділений комами. Залиште порожнім для всіх типів

en: Comment
uk: Коментар

en: Comments
uk: Коментарі

en: Comments Icon
uk: Іконка коментарів

en: Common Types
uk: Поширені типи

en: Conditional Logic
uk: Умовна логіка

en: Content
uk: Вміст

en: Content Editor
uk: Редактор матеріалу

en: Controls how new lines are rendered
uk: Вкажіть спосіб обробки нових рядків

en: Copied
uk: Скопійовано

en: Copy to clipboard
uk: Копіювати в буфер обміну

en: Create Terms
uk: Створити терміни

en: Create a new "%s" term.
uk: Створіть нову таксономію "%s".

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
uk: Створіть набір умов, щоб визначити де використовувати  ці додаткові поля

en: Create post type
uk: Створити тип допису

en: Create taxonomy
uk: Створити таксономію

en: Current User
uk: Поточний користувач

en: Current User Role
uk: Поточна роль користувача

en: Current Version
uk: Поточна версія

en: Custom Fields
uk: Додаткові поля

en: Custom Palette
uk: Користувацька палітра

en: Custom:
uk: Користувацький:

en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
uk: Налаштуйте WordPress за допомогою потужних, професійних та інтуїтивно зрозумілих полів.

en: Customize the map height
uk: Налаштування висоти карти

en: Database Export Icon
uk: Іконка експорту бази даних

en: Database Icon
uk: Іконка бази даних

en: Database Import Icon
uk: Іконка імпорту бази даних

en: Database Upgrade Required
uk: Необхідно оновити базу даних

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
uk: Оновлення бази даних завершено. <a href="%s">Повернутися до Майстерні</a>

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
uk: Оновлення бази даних завершено. <a href="%s">Подивіться, що нового</a>

en: Datastore Enabled
uk: Функція зберігання даних увімкнено

en: Date Picker
uk: Вибір дати

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
uk: Готово

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
uk: Сьогодні

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
uk: Далі

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
uk: Назад

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
uk: Нд

en: Date Time Picker
uk: Вибір дати і часу

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
uk: Готово

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
uk: Зараз

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
uk: Година

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
uk: Мікросекунда

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
uk: Мілісекунда

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
uk: Хвилина

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
uk: Секунда

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
uk: Виберіть

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
uk: Виберіть час

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
uk: Час

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
uk: Часовий пояс

en: Deactivate
uk: Деактивувати

en: Deactivate License
uk: Деактивувати ліцензію

en: Deactivate this item
uk: Деактивувати цей елемент

en: Default
uk: Початковий

en: Default Icon
uk: Початкова іконка

en: Default Template
uk: Початковий шаблон

en: Default Value
uk: Початкове значення

en: Delay Initialization
uk: Затримка ініціалізації

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Field Group
uk: Видалити групу полів

en: Delete Layout
uk: Видалити шаблон

en: Delete a %s
uk: Видалити %s

en: Delete a %s by its ID.
uk: Видалити %s за його ID.

en: Delete field
uk: Видалити поле

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Discussion
uk: Обговорення

en: Dismiss Icon
uk: Іконка Відхилити

en: Display
uk: Таблиця

en: Display Format
uk: Формат показу

en: Display Title
uk: Показати заголовок

en: Display this accordion as open on page load.
uk: Відображати цей акордеон як відкритий при завантаженні сторінки.

en: Displays text alongside the checkbox
uk: Відображати текст поруч із прапорцем

en: Document Icon
uk: Іконка документа

en: Documentation
uk: Документація

en: Done
uk: Готово

en: Download Icon
uk: Іконка завантаження

en: Drag to reorder
uk: Перетягніть, щоб змінити порядок

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Duplicate Layout
uk: Дублювати шаблон

en: Duplicate field
uk: Дублювати поле

en: Duplicate post type
uk: Дублікати тип допису

en: Duplicate taxonomy
uk: Продублювати таксономію

en: Duplicate this item
uk: Дублювати цей елемент

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Edit Field
uk: Редагувати поле

en: Edit Field Group
uk: Редагувати групу полів

en: Edit File
uk: Редагувати файл

en: Edit Image
uk: Редагувати зображення

en: Edit Item
uk: Редагувати елемент

en: Edit Post
uk: Редагувати запис

en: Edit Post Type
uk: Редагувати тип запису

en: Edit Tag
uk: Редагувати позначку

en: Edit Taxonomy
uk: Редагувати таксономію

en: Edit field
uk: Редагувати поле

en: Edit field group
uk: Редагувати групу полів

en: Edit file
uk: Редагувати файл

en: Edit image
uk: Редагувати зображення

en: Editor
uk: Редактор

en: Elements
uk: Елементи

en: Email Icon
uk: Іконка email

en: Embed Size
uk: Розмір вставки

en: Enable Transparency
uk: Увімкнути прозорість

en: Enable various features in the content editor.
uk: Увімкніть різні функції в редакторі вмісту.

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enabling the bidirectional setting allows you to update a value in the target fields for each value selected for this field, adding or removing the Post ID, Taxonomy ID or User ID of the item being updated. For more information, please read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.
uk: Увімкнення двонаправленого налаштування дозволяє оновлювати значення в цільових полях для кожного значення, вибраного для цього поля, додаючи або видаляючи Post ID, Taxonomy ID або User ID елемента, який оновлюється. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, прочитайте <a href="%s" target="_blank">документацію</a>.

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Enter URL
uk: Введіть URL

en: Enter each choice on a new line.
uk: У кожному рядку по варіанту

en: Enter each default value on a new line
uk: Введіть значення. Одне значення в одному рядку

en: Error loading field.
uk: Помилка при завантаженні поля.

en: Error uploading file. Please try again
uk: Помилка завантаження файлу. Спробуйте знову

en: Excerpt
uk: Уривок

en: Exclude From Search
uk: Виключити з пошуку

en: Expand Details
uk: Показати деталі

en: Experimental
uk: Експериментальна

en: Export
uk: Експорт

en: Export As JSON
uk: Експортувати як JSON

en: Export Field Groups
uk: Експортувати групи полів

en: Facebook Icon
uk: Іконка Facebook

en: Failed to create the custom post type
uk: Не вдалося створити власний тип запису

en: Failed to create the custom taxonomy
uk: Не вдалося створити користувацьку таксономію

en: Failed to create the field group
uk: Не вдалося створити групу полів

en: Featured Image
uk: Головне зображення

en: Featured Image Meta Box
uk: Мета-бокс для зображень

en: Featured image
uk: Головне зображення

en: Feedback
uk: Зворотній зв’язок

en: Field
uk: Поле

en: Field Group
uk: Група полів

en: Field Group Title
uk: Назва групи полів

en: Field Groups
uk: Групи полів

en: Field Keys
uk: Ключі поля

en: Field Label
uk: Мітка поля

en: Field Name
uk: Назва поля

en: Field Type
uk: Тип поля

en: Field group "%s" created successfully.
uk: Групу полів "%s" успішно створено.

en: Field group deleted.
uk: Групу полів видалено.

en: Field group draft updated.
uk: Чернетку групи полів оновлено.

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
uk[0]: Групу полів продубльовано.
uk[1]: %s групи полів продубльовано.
uk[2]: %s груп полів продубльовано.

en: Field group published.
uk: Групу полів опубліковано.

en: Field group saved.
uk: Групу полів збережено.

en: Field group scheduled for.
uk: Групу полів збережено.

en: Field group submitted.
uk: Групу полів надіслано.

en: Field group title is required
uk: Заголовок обов’язковий

en: Field group updated.
uk: Групу полів оновлено.

en: Field groups with a lower order will appear first
uk: Групи полів з нижчим порядком з’являться спочатку

en: Field type does not exist
uk: Тип поля не існує

en: Fields
uk: Поля

en: File
uk: Файл

en: File Array
uk: Масив файлу

en: File ID
uk: ID файлу

en: File URL
uk: URL файлу

en: File name
uk: Назва файлу

en: File size
uk: Розмір файлу

en: File size must be at least %s.
uk: Розмір файлу має бути принаймні %s.

en: File size must not exceed %s.
uk: Розмір файлу не повинен перевищувати %s.

en: File type must be %s.
uk: Тип файлу має бути %s.

en: Filter %s list
uk: Відфільтрувати список %s

en: Filter by %s
uk: Фільтрувати за %s

en: Filter by Post Type
uk: Фільтр за типом матеріалу

en: Filter by Role
uk: Фільтр за роллю

en: Filter by Taxonomy
uk: Фільтр за типом таксономією

en: Filter by category
uk: Сортувати за категоріями

en: Filter posts list
uk: Фільтрувати список записів

en: Filters
uk: Фільтри

en: Find current location
uk: Знайдіть поточне місце розташування

en: Flexible Content
uk: Гнучкий вміст

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
uk: Для більшого контролю, Ви можете вказати маркувати значення:

en: Format
uk: Формат

en: Forms
uk: Форми

en: Forums Icon
uk: Іконка Форуми

en: Found %d ACF custom post type | Found %d ACF custom post types
uk[0]: Знайдено %d власний тип запису ACF
uk[1]: Знайдено %d власних типи запису ACF
uk[2]: Знайдено %d власних типи запису ACF

en: Found %d ACF custom taxonomy | Found %d ACF custom taxonomies
uk[0]: Знайдено %d користувацьку таксономію ACF
uk[1]: Знайдено %d користувацькі таксономії ACF
uk[2]: Знайдено %d користувацьких таксономій ACF

en: Found %d ACF field group. | Found %d ACF field groups.
uk[0]: Знайдено %d групу полів ACF.
uk[1]: Знайдено %d групи полів ACF.
uk[2]: Знайдено %d груп полів ACF.

en: Free
uk: Безкоштовно

en: Front Page
uk: Головна сторінка

en: Full Size
uk: Повний розмір

en: Gallery
uk: Галерея

en: Games Icon
uk: Ігри - іконка

en: General
uk: Загальні

en: Generate PHP
uk: Генерувати PHP

en: Genre
uk: Жанр

en: Genres
uk: Жанри

en: Get a %s by its ID.
uk: Отримати %s за його ID.

en: Get a %s term by its ID.
uk: Отримати таксономію %s за її ID.

en: Get a list of %s terms that match the query parameters.
uk: Отримати список таксономій %s, що відповідають параметрам запиту.

en: Get a list of %s that match the query parameters.
uk: Отримати список %s, які відповідають параметрам запиту.

en: Get all ACF registered custom post types
uk: Отримати всі зареєстровані в ACF типи користувацьких записів

en: Get all ACF registered custom taxonomies
uk: Отримати всі зареєстровані в ACF користувацькі таксономії

en: Google Icon
uk: Google - іконка

en: Group
uk: Група

en: Group Settings
uk: Налаштування групи

en: Has any value
uk: Має будь-яке значення

en: Has no value
uk: Немає значення

en: Height
uk: Висота

en: Help & Support
uk: Довідка та Підтримка

en: Hex String
uk: HEX рядок

en: Hide on screen
uk: Ховати на екрані

en: High (after title)
uk: Вгорі (під заголовком)

en: Home Icon
uk: Іконка Домашня сторінка

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Icon Picker
uk: Вибір іконки

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
uk: Якщо декілька груп полів відображаються на екрані редагування, то використовуватимуться параметри першої групи. (з найменшим порядковим номером)

en: Image
uk: Зображення

en: Image Array
uk: Масив зображення

en: Image ID
uk: ID зображення

en: Image Icon
uk: Іконка зображення

en: Image URL
uk: URL зображення

en: Image height must be at least %dpx.
uk: Висота зображення має бути принаймні %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
uk: Висота зображення не повинна перевищувати %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
uk: Ширина зображення має бути принаймні %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
uk: Ширина зображення не повинна перевищувати %dpx.

en: Import
uk: Імпорт

en: Import Field Groups
uk: Імпортувати групи полів

en: Import JSON
uk: Імпортувати JSON

en: Import JSON containing field groups, post types, or taxonomies (trusted sources only)
uk: Імпортувати JSON-файл, що містить групи полів, типи записів або таксономії (лише з надійних джерел)

en: Import file empty
uk: Файл імпорту порожній

en: In the editor used as the placeholder of the title.
uk: У редакторі використовується як замінник заголовка.

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Неактивний <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Неактивні <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Неактивних <span class="count">(%s)</span>

en: Incorrect file type
uk: Невірний тип файлу

en: Information
uk: Інформація

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert Icon
uk: Вставити іконку

en: Insert into %s
uk: Вставити у %s

en: Insert into post
uk: Вставити у запис

en: Instagram Icon
uk: Іконка Instagram

en: Instruction Placement
uk: Розміщення інструкцій

en: Instructions
uk: Інструкція

en: Invalid field group parameter(s).
uk: Недійсний параметр(и) групи полів.

en: Invalid nonce.
uk: Невірний ідентифікатор.

en: Invalid post ID.
uk: Невірний ID запису.

en: Invalid request.
uk: Невірний запит.

en: Invalid site ID.
uk: Неправильний ID сайту.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
uk: Дуже-дуже рекомендуємо зробити бекап бази перш ніж оновлюватися. Продовжуємо оновлюватися зараз?

en: Item Link
uk: Посилання на елемент

en: Items List
uk: Перелік елементів

en: Key
uk: Ключ

en: Label
uk: Мітка

en: Label Placement
uk: Розміщення тегів

en: Labels
uk: Мітки

en: Large
uk: Великий

en: Last updated: %s
uk: Останнє оновлення: %s

en: Latest Version
uk: Остання версія

en: Layout
uk: Компонування

en: Learn More
uk: Дізнатись більше

en: Learn more.
uk: Дізнатись більше.

en: Leave blank for no limit
uk: Щоб зняти обмеження — нічого не вказуйте тут

en: Left aligned
uk: Зліва

en: Length
uk: Довжина

en: Library
uk: Бібліотека

en: License Information
uk: Інформація про ліцензію

en: License Key
uk: Код ліцензії

en: Light
uk: Світлий

en: Limit the media library choice
uk: Обмежте вибір медіатеки

en: Link
uk: Посилання

en: Link Array
uk: Масив посилання

en: Link URL
uk: URL посилання

en: Link field groups
uk: Посилання на групу полів

en: LinkedIn Icon
uk: Іконка LinkedIn

en: Load Terms
uk: Завантажити терміни

en: Load value from posts terms
uk: Завантажити значення з термінів записів

en: Loading
uk: Завантаження

en: Loading diff
uk: Завантаження різного

en: Local JSON
uk: Локальний JSON

en: Located in plugin: %s
uk: Розташовано в плагіні: %s

en: Located in theme: %s
uk: Розташовано в Темі: %s

en: Located in: %s
uk: Розташовано в: %s

en: Location
uk: Розміщення

en: Location Icon
uk: Іконка розміщення

en: Location Rules
uk: Правила розміщення

en: Location type "%s" is already registered.
uk: Тип розташування "%s" вже зареєстровано.

en: Logged in
uk: Увійшов

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
uk: Лише малі літери, підкреслення та тире, максимум 32 символи.

en: Manage License
uk: Керування ліцензією

en: Map this field to a Schema.org property instead of using additionalProperty.
uk: Зіставити це поле з властивістю Schema.org замість використання additionalProperty.

en: Marker Icon
uk: Іконка маркера

en: Max
uk: Макс.

en: Maximum
uk: Максимум

en: Maximum Layouts
uk: Максимум шаблонів

en: Maximum Posts
uk: Максимум записів

en: Maximum Rows
uk: Максимум рядків

en: Maximum Selection
uk: Максимальна вибірка

en: Maximum Value
uk: Максимальне значення

en: Maximum values reached ( {max} values )
uk: Досягнуто максимальних значень ( {max} values )

en: Media Library
uk: Бібліотека медіа

en: Medium
uk: Середній

en: Menu
uk: Меню

en: Menu Icon
uk: Іконка меню

en: Menu Item
uk: Пункт меню

en: Menu Label
uk: Мітка меню

en: Menu Locations
uk: Області для меню

en: Menu Name
uk: Назва меню

en: Menu Position
uk: Розташування меню

en: Menu items
uk: Пункти Меню

en: Menus
uk: Меню

en: Message
uk: Повідомлення

en: Microphone Icon
uk: Іконка мікрофона

en: Min
uk: Мін.

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Minimum Layouts
uk: Мінімум шаблонів

en: Minimum Posts
uk: Мінімум записів

en: Minimum Rows
uk: Мінімум рядків

en: Minimum Selection
uk: Мінімальна вибірка

en: Minimum Value
uk: Мінімальне значення

en: Missing required parameters
uk: Відсутні обов’язкові параметри

en: More
uk: Більше

en: Most Used
uk: Популярні

en: Move
uk: Перемістити

en: Move Complete.
uk: Переміщення завершене.

en: Move Custom Field
uk: Перемістити поле

en: Move Field
uk: Перемістити поле

en: Move field to another group
uk: Перемістити поле до іншої групи

en: Movie
uk: Фільм

en: Movies
uk: Фільми

en: Multi Select
uk: Вибір декількох

en: Multiple Values
uk: Декілька значень

en: MySQL Version
uk: Версія MySQL

en: Name
uk: Ім’я

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
uk: Текст

en: New %s
uk: Нов(а)ий %s

en: New %s Name
uk: Нове %s Ім'я

en: New Field
uk: Нове поле

en: New Field Group
uk: Нова група полів

en: New Item
uk: Новий елемент

en: New Lines
uk: Перенесення рядків

en: New Post
uk: Новий запис

en: New Post Type
uk: Новий тип запису

en: New Tab Group
uk: Нова група вкладок

en: New Tag Name
uk: Назва нової позначки

en: New Taxonomy
uk: Нова таксономія

en: No
uk: Ні

en: No %s
uk: Немає %s

en: No %s found
uk: Жодного %s не знайдено

en: No %s found in Trash
uk: Не знайдено %s в кошику

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
uk: Немає полів для цієї сторінки опцій. <a href="%s">Створити групу додаткових полів</a>

en: No Field Groups found
uk: Не знайдено груп полів

en: No Field Groups found in Trash
uk: У кошику немає груп полів

en: No Fields found
uk: Не знайдено полів

en: No Fields found in Trash
uk: Не знайдено полів у кошику

en: No Formatting
uk: Без форматування

en: No Icon
uk: Без іконки

en: No Taxonomies found
uk: Таксономій не знайдено

en: No Taxonomies found in Trash
uk: Таксономій у кошику не знайдено

[ctx: No Terms]
en: No %s
uk: Ні %s

en: No description
uk: Немає опису

en: No field groups selected
uk: Не обрано груп полів

en: No file selected
uk: Файл не вибрано

en: No image selected
uk: Зображення не вибрано

en: No matches found
uk: Не знайдено

en: No posts found
uk: Не знайдено записів

en: No posts found in Trash
uk: Не знайдено записів в кошику

en: No tags
uk: Немає позначок

en: No tags found
uk: Теги не знайдено

en: No terms
uk: Немає умови

en: No toggle fields available
uk: Немає доступних полів, що перемикаюься

en: No updates available.
uk: Немає оновлень.

en: Normal (after content)
uk: Стандартно (після тектового редактора)

en: Not Found
uk: Не знайдено

en: Not available (requires WordPress 6.9+)
uk: Недоступно (потрібен WordPress 6.9+)

en: Nothing to import
uk: Нічого імпортувати

en: Null
uk: Нуль

en: Number
uk: Кількість

en: Off Text
uk: Текст вимкнено

en: On Text
uk: На тексті

en: Open
uk: Відкрити

en: Opens in a new window/tab
uk: Відкрити в новому вікні

en: Options
uk: Параметри

en: Options Page
uk: Сторінка опцій

en: Options Pages
uk: Сторінки налаштувань

en: Options Updated
uk: Опції оновлено

en: Order
uk: Порядок

en: Order No.
uk: Порядок розташування

en: Original
uk: Оригінальний

en: Other
uk: Інше

en: Overview
uk: Огляд

en: PDF Icon
uk: PDF - іконка

en: PRO Only
uk: Тільки Pro

en: Page
uk: Сторінка

en: Page Attributes
uk: Властивості сторінки

en: Page Link
uk: Посилання сторінки

en: Page Parent
uk: Батьківська сторінка

en: Page Template
uk: Шаблон сторінки

en: Page Type
uk: Тип сторінки

en: Pages
uk: Сторінки

en: Pagination
uk: Пагинація

en: Palm Tree Icon
uk: Пальма - іконка

en: Parent
uk: Предок

en: Parent %s
uk: Батьківський %s

en: Parent %s:
uk: Батьківський %s:

en: Parent Category
uk: Батьківська категорія

en: Parent Category:
uk: Батьківська категорія:

en: Parent Page (has children)
uk: Батьківська сторінка (має нащадків)

en: Parent Page:
uk: Батьківська сторінка:

en: Parent Theme
uk: Батьківська тема

en: Password
uk: Пароль

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: Permissions
uk: Дозволи

en: Phone Icon
uk: Іконка телефону

en: Pinterest Icon
uk: Іконка Pinterest

en: Placeholder Text
uk: Текст заповнювач

en: Placement
uk: Розміщення

en: Play Icon
uk: Іконка програти

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
uk: Також перевірте, чи всі додаткові доповнення (%s) оновлені до останньої версії.

en: Please select at least one site to upgrade.
uk: Виберіть принаймні один сайт для оновлення.

en: Please select the destination for this field
uk: Будь ласка, оберіть групу, в яку перемістити

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
uk: Будь ласка, скористайтесь вкладкою Довідка та Підтримка, щоб зв’язатись, якщо вам потрібна допомога.

en: Plugin Version
uk: Версія плагіна

en: Popular
uk: Популярні

en: Popular %s
uk: Популярний %s

en: Popular Tags
uk: Популярні позначки

en: Position
uk: Розташування

en: Post
uk: Запис

en: Post Archives
uk: Архіви записів

en: Post Attributes
uk: Властивості запису

en: Post Category
uk: Категорія запису

en: Post Format
uk: Формат запису

en: Post Formats
uk: Формати запису

en: Post ID
uk: ID запису

en: Post Icon
uk: Іконка запису

en: Post Link
uk: Посилання запису

en: Post Object
uk: Об’єкт запису

en: Post Status
uk: Статус запису

en: Post Taxonomy
uk: Таксономія запису

en: Post Template
uk: Шаблон запису

en: Post Type
uk: Тип запису

en: Post Types
uk: Типи записів

en: Post published privately.
uk: Запис опубліковано приватно.

en: Post published.
uk: Запис опубліковано.

en: Post reverted to draft.
uk: Запис повернуто в чернетку.

en: Post scheduled.
uk: Запис запланований.

en: Post updated
uk: Запис оновлено

en: Post updated.
uk: Запис оновлено.

en: Posts
uk: Записи

en: Posts Page
uk: Сторінка записів

en: Posts list
uk: Список записів

en: Posts list navigation
uk: Навігація по списку записів

en: Prepend
uk: Перед полем

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
uk: Додайте додатковий прапорець, щоб перемикати всі варіанти

en: Presentation
uk: Презентація

en: Preview Size
uk: Розмір попереднього перегляду

en: Provide a description that will help AI systems understand the purpose and how to use this effectively.
uk: Надайте опис, який допоможе системам ШІ зрозуміти призначення та ефективне використання.

en: Public
uk: Загальнодоступне

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Query %s
uk: Запит %s

en: Quick Edit
uk: Швидке редагування

en: Quote Icon
uk: Іконка цитати

en: REST API Icon
uk: REST API Іконка

en: RGBA Array
uk: RGBA Масив

en: RGBA String
uk: RGBA рядок

en: RSS Icon
uk: Іконка RSS

en: Radio Button
uk: Радіо Кнопки

en: Radio Buttons
uk: Кнопки Перемикачі

en: Range
uk: Діапазон (Range)

en: Reading upgrade tasks...
uk: Читання завдань для оновлення…

en: Reddit Icon
uk: Іконка Reddit

en: Regenerate
uk: Регенерувати

en: Register
uk: Зареєструватись

en: Register ACF Field Group
uk: Реєстрація Групи Полів ACF

en: Register Custom Post Type
uk: Реєстрація Власного Типу Запису

en: Register Custom Taxonomy
uk: Зареєструвати власну таксономію

en: Register a new ACF field group schema with field definitions. This creates the field structure that will appear on content, not the field values themselves. Field values are set when creating or updating posts, terms, or other content.
uk: Зареєструйте нову схему групи полів ACF із визначеннями полів. Це створює структуру полів, яка відображатиметься у вмісті, а не самі значення полів. Значення полів задаються під час створення або оновлення публікацій, термінів чи іншого вмісту.

en: Register a new post type definition in WordPress (e.g., "Book", "Event"). This creates the post type schema itself, not individual posts. Use the create post abilities to add posts to an existing post type.
uk: Зареєструйте нове визначення типу запису в WordPress (наприклад, "Книга", "Подія"). Це створює саму схему типу запису, а не окремі записи. Щоб додавати записи до існуючого типу, скористайтеся правами на створення записів.

en: Register a new taxonomy definition in WordPress (e.g., "Genre", "Color"). This creates the taxonomy schema itself, not individual terms within it. Use the create term abilities to add terms to an existing taxonomy.
uk: Зареєструйте нове визначення таксономії в WordPress (наприклад, "Жанр", "Колір"). При цьому створюється сама схема таксономії, а не окремі терміни в її складі. Щоб додати терміни до існуючої таксономії, скористайтеся функцією створення термінів.

en: Relational
uk: Реляційний

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove Featured Image
uk: Видалити головне зображення

en: Remove Icon
uk: Видалити іконку

en: Remove featured image
uk: Видалити головне зображення

en: Remove file
uk: Видалити файл

en: Remove image
uk: Видалити зображення

en: Remove layout
uk: Видалити шаблон

en: Remove row
uk: Видалити рядок

en: Renew License
uk: Оновити ліцензію

en: Repeater
uk: Повторювальне поле

en: Repeater Field
uk: Повторюване поле

en: Required
uk: Обов'язково

en: Restrict which images can be uploaded
uk: Обмежте, які зображення можна завантажувати

en: Restricted
uk: Обмежено

en: Return Format
uk: Формат повернення

en: Return Value
uk: Повернення значення

en: Reverse current order
uk: Зворотній поточний порядок

en: Review changes
uk: Перегляньте зміни

en: Review local JSON changes
uk: Перегляньте локальні зміни JSON

en: Review sites & upgrade
uk: Перегляд сайтів & оновлення

en: Revisions
uk: Редакції

en: Row
uk: Рядок

en: Rows
uk: Рядки

en: Rules
uk: Умови

en: Save 'custom' values to the field's choices
uk: Зберегти 'користувацькі' значення для вибору поля

en: Save 'other' values to the field's choices
uk: Зберегти 'користувацькі' значення для вибору поля

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Save Format
uk: Зберегти формат

en: Save Other Choice
uk: Зберегти інший вибір

en: Save Terms
uk: Зберегти терміни

en: Save created options back to the "Choices" setting in the field definition.
uk: Збережіть створені параметри у розділі "Варіанти вибору" в описі поля.

en: Saved
uk: Збережено

en: Schema Support
uk: Підтримка Схеми

en: Schema.org Output Format
uk: Формат виводу Schema.org

en: Schema.org Property
uk: Властивість Schema.org

en: Schema.org Type
uk: Тип Schema.org

en: Seamless (no metabox)
uk: Спрощений (без метабоксу)

en: Search
uk: Пошук

en: Search %s
uk: Пошук %s

en: Search Field Groups
uk: Шукати групи полів

en: Search Fields
uk: Поля пошуку

en: Search Icon
uk: Іконка пошуку

en: Search Items
uk: Пошук елементів

en: Search Posts
uk: Шукати записи

en: Search Tags
uk: Шукати позначки

en: Search Taxonomies
uk: Пошук таксономій

en: Search fields...
uk: Пошук полів...

en: Search for address...
uk: Шукати адресу...

en: Search...
uk: Пошук…

en: Select %s
uk: Вибрати %s

en: Select Color
uk: Обрати колір

en: Select Field Groups
uk: Оберіть групи полів

en: Select File
uk: Виберіть файл

en: Select Image
uk: Виберіть зображення

en: Select JSON File
uk: Вибрати файл JSON

en: Select Link
uk: Оберіть посилання

en: Select Multiple
uk: Виберіть кілька

en: Select Options Pages
uk: Виберіть параметри сторінок

en: Select default color
uk: Вибрати колір за замовчуванням

en: Select field(s) to store the reference back to the item being updated. You may select this field. Target fields must be compatible with where this field is being displayed. For example, if this field is displayed on a Taxonomy, your target field should be of type Taxonomy
uk: Оберіть поля для зберігання посилання на елемент, що оновлюється. Ви можете обрати це поле. Цільові поля мають бути сумісні з тим, де це поле відображається. Наприклад, якщо це поле відображається в таксономії, ваше цільове поле має мати тип таксономії

en: Select post type
uk: Вибір типу матеріалу

en: Select taxonomy
uk: Оберіть таксономію

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
uk: Будь ласка видаліть 1 символ

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
uk: Будь ласка, видаліть %d символів

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
uk: Будь ласка введіть 1 або більше символів

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
uk: Введіть %d або більше символів

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
uk: Помилка завантаження

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
uk: Завантаження результатів&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
uk: Співпадінь не знайдено

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
uk: Лише один результат доступний, натисніть клавішу ENTER, щоб вибрати його.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
uk: Доступні результати %d, використовуйте клавіші зі стрілками вгору та вниз для навігації.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
uk: Пошук&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
uk: Ви можете вибрати тільки 1 позицію

en: Selected elements will be displayed in each result
uk: Вибрані елементи будуть відображені в кожному результаті

en: Selection is greater than
uk: Обране значення більш ніж

en: Selection is less than
uk: Обране значення менш ніж

en: Send Trackbacks
uk: Надіслати трекбеки

en: Separate %s with commas
uk: Розділити %s комами

en: Separate tags with commas
uk: Розділяйте позначки комами

en: Separator
uk: Роздільник

en: Set Featured Image
uk: Встановити вибране зображення

en: Set featured image
uk: Встановити головне зображення

en: Set the initial zoom level
uk: Встановіть початковий рівень масштабування

en: Sets the textarea height
uk: Встановлює висоту текстової області

en: Settings
uk: Налаштування

en: Show Admin Column
uk: Показати колонку адміна

en: Show Media Upload Buttons
uk: Показувати кнопки завантаження файлів

en: Show in REST API
uk: Показати в REST API

en: Show this field group if
uk: Показувати групу полів, якщо

en: Show this field if
uk: Показувати поле, якщо

en: Shown in field group list
uk: Відображається на сторінці груп полів

en: Side
uk: Збоку

en: Single Value
uk: Окреме значення

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
uk: Одне слово, без пробілів. Можете використовувати нижнє підкреслення.

en: Singular Label
uk: Мітка у однині

en: Site
uk: Сайт

en: Site Icon
uk: Іконка сайту

en: Site is up to date
uk: Сайт оновлено

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
uk: Для сайту потрібно оновити базу даних з %1$s до %2$s

en: Slug
uk: Частина посилання

en: Sorry, this browser does not support geolocation
uk: Вибачте, цей браузер не підтримує автоматичне визначення локації

en: Sort by date modified
uk: Сортувати за датою зміни

en: Sort by date uploaded
uk: Сортувати за датою завантаження

en: Sort by title
uk: Сортувати за назвою

en: Spam Detected
uk: Виявлено спам

en: Specify custom colors
uk: Вказати власні кольори

en: Specify the style used to render the selected fields
uk: Укажіть стиль для візуалізації вибраних полів

en: Spotify Icon
uk: Іконка Spotify

en: Standard
uk: Стандартний

en: Standard (WP metabox)
uk: Стандартний (WP метабокс)

en: Status Icon
uk: Статус - іконка

en: Step Size
uk: Розмір кроку

en: Style
uk: Стиль

en: Stylized UI
uk: Стилізований інтерфейс користувача

en: Sub Fields
uk: Підполя

en: Super Admin
uk: Супер адмін

en: Support
uk: Підтримка

en: Supports
uk: Підтримка

en: Sync
uk: Синхронізація

en: Sync available
uk: Доступна синхронізація

en: Sync changes
uk: Синхронізувати зміни

en: Tab
uk: Вкладка

en: Table
uk: Таблиця

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tag
uk: Теґ

en: Tag Cloud
uk: Хмаринка позначок

en: Tag Link
uk: Посилання позначки

en: Tags
uk: Позначки

en: Tags list
uk: Список позначок

en: Tags list navigation
uk: Навігація по списку позначок

en: Target Field
uk: Цільове поле

en: Taxonomies
uk: Таксономії

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Taxonomy deleted.
uk: Таксономію видалено.

en: Taxonomy updated.
uk: Таксономію оновлено.

en: Term Description
uk: Опис терміну

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Term Name
uk: Назва терміну

en: Term Object
uk: Об'єкт терміна

en: Terms
uk: Умови

en: Testimonial Icon
uk: Іконка відгуку

en: Text
uk: Текст

en: Text Area
uk: Текстова область

en: Text Only
uk: Лише текст

en: Text shown when active
uk: Текст відображається, коли активний

en: Text shown when inactive
uk: Текст відображається, коли неактивний

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
uk: Дякуємо за оновлення до %1$s v%2$s!

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
uk: Плагін Advanced Custom Fields пропонує візуальний конструктор форм для налаштування екранів редагування WordPress з додатковими полями та інтуїтивний API для відображення значень користувацьких полів у будь-якому файлі шаблону теми.

en: The Schema.org @type for JSON-LD output. By default, the type is automatically detected based on the schema properties assigned to your fields. You can assign additional types here. Select multiple types if needed (e.g., Recipe + Article).
uk: Тип Schema.org @type для виводу JSON-LD. За замовчуванням тип визначається автоматично на основі властивостей схеми, призначених вашим полям. Тут можна додати додаткові типи. За потреби оберіть кілька типів (наприклад, Recipe + Article).

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
uk: Назва можливості для призначення термінів цієї таксономії.

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
uk: Назва можливості для видалення термінів цієї таксономії.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
uk: Зміни, які ви внесли, буде втрачено, якщо ви перейдете з цієї сторінки

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
uk: Для наступних сайтів потрібне оновлення БД. Позначте ті, які потрібно оновити, а потім натисніть %s.

en: The format returned via template functions
uk: Формат повертається через функції шаблону

en: This Field
uk: Це поле

en: This is the name which will appear on the EDIT page
uk: Ця назва відображується на сторінці редагування

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
uk: Ця версія містить вдосконалення вашої бази даних і вимагає оновлення.

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Time Picker
uk: Вибір часу

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
uk: TinyMCE не буде ініціалізовано, доки не буде натиснуто поле

en: Title
uk: Назва

en: Title Placeholder
uk: Назва заповнювача поля

en: Title shown on the edit screen for the field group meta box to use instead of the field group title
uk: Заголовок, що відображається на екрані редагування метабоксу групи полів, який слід використовувати замість заголовка групи полів

en: Toggle All
uk: Перемкнути всі

en: Toolbar
uk: Верхня панель

en: Tools
uk: Інструменти

en: Top Level Page (no parent)
uk: Сторінка верхнього рівня (без батьків)

en: Top aligned
uk: Зверху

en: Trackbacks
uk: Зворотнє посилання

en: Translation Icon
uk: Іконка перекладу

en: Trash Icon
uk: Іконка кошика

en: True / False
uk: Так / Ні

en: Tutorial
uk: Навчальний посібник

en: Twitch Icon
uk: Іконка Twitch

en: Twitter Icon
uk: Іконка X

en: Type
uk: Тип

en: Type to search...
uk: Введіть пошуковий запит...

en: URL Slug
uk: Частина посилання URL

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unknown field
uk: Невідоме поле

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
uk: Розблокуйте додаткові можливості з ACF PRO

en: Update
uk: Оновити

en: Update %s
uk: Оновити %s

en: Update Available
uk: Доступні оновлення

en: Update File
uk: Оновити файл

en: Update Image
uk: Оновити зображення

en: Update Information
uk: Інформація про оновлення

en: Update Item
uk: Оновити елемент

en: Update Plugin
uk: Оновити плаґін

en: Update Tag
uk: Оновити позначку

en: Update a %s
uk: Оновити %s

en: Update a %s by its ID.
uk: Оновити %s за його ID.

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
uk: Оновлення поля для вибраних значень, посилаючись на цей ідентифікатор

en: Updates
uk: Оновлення

en: Upgrade Database
uk: Оновити базу даних

en: Upgrade Sites
uk: Оновити сайти

en: Upgrade complete.
uk: Оновлення завершено.

en: Upgrade failed.
uk: Помилка оновлення.

en: Upgrade to PRO
uk: Оновлення до Pro

en: Upgrading data to version %s
uk: Оновлення даних до версії %s

en: Upload Icon
uk: Завантажити Іконки

en: Uploaded to post
uk: Завантажено до матеріалу

en: Uploaded to this %s
uk: Завантажено до цього %s

en: Uploaded to this post
uk: Завантажено до цього запису.

en: Use AJAX to lazy load choices?
uk: Використати AJAX для завантаження значень?

en: Use Featured Image
uk: Використати головне зображення

en: Use a custom color palette by entering comma separated hex or rgba values
uk: Використовуйте власну палітру кольорів, ввівши значення у форматі hex або rgba, розділені комами

en: Use as featured image
uk: Використовувати як головне зображення

en: Use colors from theme.json
uk: Використовуйте кольори з theme.json

en: User
uk: Користувач

en: User Array
uk: Користувацький масив

en: User Form
uk: Форма користувача

en: User ID
uk: ID користувача

en: User Object
uk: Об'єкт користувача

en: User Role
uk: Роль користувача

en: User unable to add new %s
uk: У користувача немає можливості додати новий %s

en: Users
uk: Користувачі

en: Users Icon
uk: Іконка користувачів

en: Validate Email
uk: Підтвердити Email

en: Validation
uk: Перевірка

en: Validation failed
uk: Помилка валідації

en: Validation successful
uk: Валідація успішна

en: Value
uk: Значення

en: Value contains
uk: Значення містить

en: Value is equal to
uk: Значення дорівнює

en: Value is greater than
uk: Значення більше ніж

en: Value is less than
uk: Значення меньше ніж

en: Value is not equal to
uk: Значення не дорівноє

en: Value matches pattern
uk: Значення відповідає шаблону

en: Value must be a number
uk: Значення має бути числом

en: Value must be a valid URL
uk: Значення має бути адресою URl

en: Value must not exceed %d characters
uk: Значення не має перевищувати %d символів

en: Various
uk: Різні

en: Version %s
uk: Версія %s

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Video Icon
uk: Іконка відео

en: View %s
uk: Переглянути %s

en: View Field
uk: Переглянути	 поле

en: View Field Group
uk: Переглянути групу полів

en: View Item
uk: Перегляд елемента

en: View Items
uk: Перегляд елементів

en: View Post
uk: Переглянути запис

en: View Posts
uk: Перегляд записів

en: View Site Icon
uk: Переглянути іконку сайту

en: View Tag
uk: Переглянути позначку

en: View Taxonomy
uk: Переглянути таксономію

en: View details
uk: Переглянути деталі

en: Viewing back end
uk: Переглянути бекенд

en: Viewing front end
uk: Переглянути фронтенд

en: Visibility
uk: Видимість

en: Visit website
uk: Відвідати Сайт

en: Visual
uk: Візуальний

en: Visual & Text
uk: Візуальний і Текстовий

en: Visual Only
uk: Візуальний лише

en: WP Engine logo
uk: Логотип WP Engine

en: WYSIWYG Editor
uk: Редактор WYSIWYG

en: Warning Icon
uk: Іконка попередження

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
uk: Ми відповідально ставимося до підтримки і хочемо, щоб ви отримали найкращі результати від свого веб-сайту за допомогою ACF. Якщо у вас виникнуть труднощі, ви можете знайти допомогу в кількох місцях:

en: Week Starts On
uk: Тиждень починається з

en: WhatsApp Icon
uk: Іконка WhatsApp

en: When enabled, ACF field data will be automatically included as JSON-LD structured data in the page head for better SEO and semantic markup.
uk: Коли увімкнено, дані полів ACF автоматично додаються як структуровані дані JSON-LD у секцію head сторінки для покращення SEO та семантичної розмітки.

en: When enabled, AI models can access and interact with the content of posts in this post type using supported integrations. This feature uses the WordPress Abilities API.
uk: Коли увімкнено, моделі ШІ можуть отримувати доступ і взаємодіяти з вмістом записів цього типу записів через підтримувані інтеграції. Ця функція використовує API можливості WordPress.

en: Widget
uk: Віджет

en: Widgets
uk: Віджети

en: Width
uk: Ширина

en: WordPress Icon
uk: Іконка WordPress

en: WordPress Version
uk: Версія WordPress

en: Wrapper Attributes
uk: Атрибути обгортки

en: Xing Icon
uk: Іконка Xing

en: Yes
uk: Так

en: Yes (alt) Icon
uk: Іконка Так (alt)

en: YouTube Icon
uk: Іконка YouTube

en: Zoom
uk: Збільшити

en: and
uk: і

en: class
uk: клас

en: copy
uk: копіювати

en: is developed and maintained by
uk: розробляється та підтримується

en: is equal to
uk: дорівнює

en: is not equal to
uk: не дорівнює

en: movie
uk: фільм

[ctx: noun]
en: Clone
uk: Клон

[ctx: noun]
en: Select
uk: Вибрати

en: oEmbed
uk: oEmbed (вставка)

en: or
uk: або

[ctx: post status]
en: Active
uk: Діюча

[ctx: post status]
en: Inactive
uk: Неактивний

[ctx: post status]
en: Registration Failed
uk: Реєстрація не вдалася

en: post type
uk: тип запису

en: red : Red
uk: red : Червоний

en: taxonomy
uk: таксономія

[ctx: verb]
en: Edit
uk: Редагувати

[ctx: verb]
en: Select
uk: Вибрати

[ctx: verb]
en: Update
uk: Оновлення

en: width
uk: ширина
